MENÜ KAPAT

Her şiir mavi bir kuştur…

Belediyemiz kültür etkinlikleri kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde 21 Mart Dünya Şiir Günü etkinliği düzenlendi.

Lüleburgaz Tiyatro Akademisi ve Trakya Oda Orkestrası işbirliğiyle hazırlanan programda şiir severler unutulmaz bir akşam yaşadı. Erdem Günay’ın Orkestra Şefliğini yaptığı, Utku Çorbacı’nın yönettiği 21 Mart Dünya Şiir Günü etkinliğinde, Ece Sidilli, Sara Kaplan, Kerem Can San, Ogün Ayoğlu ve Oya Akbıyık birbirinden güzel şiirleri seslendirdi. Etkinlikte Erdoğan Anıl Tekin tarafından yazılan Lüleburgaz’ın ilk yerel şiir bildirisi de okundu.

Lüleburgaz’ın İlk Yerel Şiir Bildirisi

Doğanın bir iç sesi vardır.

İşte şiir tam da budur.

Bir eşyanın, örneğin,

Boş bir odada ahşap bir sandalyenin

Bizde bıraktığı o iç ses

Duygu dili…

Hayatımızın her alanında

Karşılaştığımız  bakış,

İşte o şiirsellik.

Tüm güzel günler adına

Şiiri bugün anlamlı kılan,

Tüm insanlığın dilini kucaklıyoruz

Dünya Şiir Günü Kutlu Olsun…

Etkinliğe katılanlar şiir ve müziğin birlikteliğiyle sanat dolu bir Lüleburgaz akşamı yaşadılar.

21 Mart Dünya Şiir Günü

İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü’nün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak” olarak ifade ediliyor.

Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için bugünü şiir günü olarak ilan etti.

Şiir okumayı, yazmayı, yayınlamayı teşvik etmeyi amaçlayan Dünya Şiir Günü, daha önceden 5 Ekim’de kutlanırken 20. yüzyılın sonlarına doğru 15 Ekim’de kutlanmaya başlandı. Uzun zamandır da 21 Mart’ta kutlanan Dünya Şiir Günü, bazı ülkelerde halen bu tarihlerde kutlanmaya devam ediyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi