MENÜ KAPAT

Hep Yeni Kalmayı Başaran

Lüleburgaz Belediyesi Kültür Etkinliği kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 76. Yıl’ı etkinliği düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Lüleburgaz Şubesi,  Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, Lüleburgaz Kent Konseyi ve GENKAD tarafından

Hazırlanan programda, ‘Köylü Başaran, Köylü İmece, Köy Enstitüleri’ panel ve şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Program iki oturumda gerçekleşti. Birinci oturumda Günalp Çakır, Umut Kurt,  Ecem Nur Ercan lise ve üniversite dönemindeki eğitim süreçlerini ve yaşadıklarını dile getirdiler. Ecem Nur Ercan: “Lise dönemim muhasebe derslerinin yoğunluğunda geçti. Sadece bilgi ile donatıldık. Sosyal yaşamla bağların kurulmadığı, bizi hayata hazırlayacak kültür birikiminden uzak, sanat derslerinin işlenmediği, çoktan seçmeli sınavlarla kendimizi ifade edemediğimiz bir süreçti. Ben şanslıydım ailem Belediyemizin etkinliklerine ve çalışmalarına katılmamı destekledi. O dönemde tanıştığım büyüklerim, öğretmenlerim aracılığıyla Sivil Toplum Örgütlerinin çalışmalarında yer aldım. Dünyayı algılama, sorunlara duyarlılığım, sanat çalışmalarına yeteneklerim ölçüsünde katılımı ben hep örgün eğitim dışındaki çalışmalardan edindiğimi gördüm. Örgün eğitimin kendini ifade eden insanlar yetiştirmesi gerektiğini savunuyorum.” dedi.

Oturumun sonunda Mehmet Başaran’ın şiirleri okundu. İkinci oturumda ise  torunu Güneş Özayten,  Mehmet Başaran’ın öğrencisi Yrd. Doç. Dr. Zeki Coşkun,  okul arkadaşı Feyzullah Aktan ve  Doç. Dr. Koray  Çalışkan Mehmet Başaran’ın okul hayatında yaşadıklarından, kitaplarından ve eğitim sistemine bakış açısından bahsettiler.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi