MENÜ KAPAT

‘Haydi Türkiye Bisiklete’ Stratejik İletişim Eğitimi

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler’in bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak isteyen belediyeler için AB fonuyla hayata geçirdiği ‘Haydi Türkiye Bisiklete’ kampanyasının stratejik iletişim eğitimlerinin Lüleburgaz ayağı, 28-29 Kasım’da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) gerçekleştirildi.

28-29 Kasım’da Lüleburgaz’da, İlbank, Lüleburgaz Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bisikletle ilgili iletişim kampanyası geliştirmek için teorik bilgilerin verildiği eğitime katılım sağladı.

Sivil Toplum Destek Programı II

‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Destek Programı II çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi.  Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Başkanlığı sorumlu; Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın sözleşme makamıdır.

Projenin amacı

‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi ile aktif ve doğru iletişim kampanyası ile kentsel alanlarda bisiklet kullanımının arttırılması, yerel yönetim, merkezi yönetim ve STK temsilcilerinin katılımının beklendiği proje ile bir yandan ilgili paydaşların kapasiteleri geliştirilirken bir yandan da sektörler arası işbirliği kültürünün pekiştirilmesi, teorik eğitimlerin uygulamaya dönüştüğü projede kamu ve STK işbirliğiyle hazırlanan iletişim kampanyaları neticesinde iyi örneklerin oluşturulması amaçlanıyor.

LYKA’da stratejik iletişim eğitimi

Lüleburgaz Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığı projede her kentte ayrı ayrı iletişim eğitimleri gerçekleştirildi. Eğitim programı kapsamında Eylül ve Ekim aylarında İzmir ve Eskişehir’de yapılan eğitimlerin ardından 28-29 Kasım’da da Lüleburgaz’da bir eğitim programı düzenlendi. LYKA’da düzenlenen eğitimde, sivil toplum iletişiminin temelleri, hedef kitle belirleme, diskur tanımlama, kampanya planlama, iletişim stratejisinin temelleri, mecra-mesaj ilişkisi, kampanya briefi hazırlama ve ajans yönetimi, SWOT analizi ve sosyal medya iletişimin temelleri gibi başlıklarda teorik eğitimler verildi.

Eğitim süreci nasıl işleyecek?

Üç kentte de gerçekleştirilen stratejik iletişim eğitiminin ardından iki aylık mentorluk süreci başlayacak ve bisikletli ulaşımla ilgili her kente özel iletişim kampanyaları geliştirilecek. Mart ve Nisan 2020’de ise belediyeler geliştirdikleri iletişim kampanyalarını hayata geçirecek. Ayrıca belediyelerin deneyimlerini geliştirdikleri iletişim kampanyaları ve elde ettikleri sonuçları bir araya getiren, diğer belediyeler için de rehber olacak bir rapor yayımlayacak.

Farkındalık yaratılacak

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler olarak 2011’den bu yana kent içi bisikletli ulaşım konusunda önemli bilgi birikimi ve deneyime sahip olduklarını vurgulayan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, “Türkiye’nin 14 il ve ilçesinde çalışmalar yaptık. Bisiklet yollarının tasarımı ve güvenliğiyle ilgili belediyelere teknik danışmanlık veriyoruz. ‘Haydi Türkiye Bisiklete’ kampanyasının sonunda toplumda bisikletle ilgili önemli bir farkındalık yaratacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Hakkında

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (World Resources Institute – WRI) bağlı olup sürdürülebilir kentler için çalışmalar yürüten WRI Ross Center for Sustainable Cities ağının bir üyesidir. Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika olmak üzere 5 merkezde hizmet vermekte olan WRI Sürdürülebilir Şehirler, “insan odaklı şehirler” düşüncesinden hareketle çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretmekte ve bu çözümleri projelendirerek yerel yönetimlerle birlikte uygulamaya koymaktadır.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, küresel araştırma ve saha deneyimlerine dayanarak sürdürülebilir kent içi ulaşım ve kentsel gelişim uygulamalarını hayata geçirmeye odaklanan bir sivil toplum kuruluşudur. Bu unsurlar göz önünde bulundurularak tasarlanan şehirler; kentliler için daha güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir alanlar sunar. Bunların yanı sıra, bu şehirler sürdürülebilir kentsel gelişme, ulaşım ve kamusal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel yararlarını kazanabilirler.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi