Başkan Gerenli’den ‘Kadına Şiddeti Önleme Belgesi’ne imza
Başkan Gerenli’den ‘Kadına Şiddeti Önleme Belgesi’ne imza

29 Kasım 2023

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ne imza attı. Başkan Gerenli; “Lüleburgaz Belediyesi olarak, kadınların sosyal yaşam ve iş hayatındaki rolleri, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, şiddet ve tacizden arındırılmış, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı sağlamayı taahhüt ettik” dedi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, CHP Genel Merkezi’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yerel yönetimlere gönderdiği Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’ni imzaladı.

Lüleburgaz’da toplumsal cinsiyet eşitliği, aile içi şiddetin önlenmesi, çalışma yaşamında şiddet ve tacizi önlemeye yönelik politikaların hayata geçirilmesi noktasında asla taviz vermeyeceklerini belirten Gerenli; “İlk günden beri insana, canlıya şiddet bizim hayatımızda asla olmayacak diyerek politikalarımızı belirledik. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına birçok çalışma yaptık. Lüleburgaz Belediyesi olarak, kadınların sosyal yaşam ve iş hayatındaki rolleri, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı, şiddet ve tacizden arındırılmış, insan onuruna yakışır bir çalışma ortamı sağlamayı taahhüt ettik” dedi.

Gerenli; “Toplumsal cinsiyet eşitliği yönetim anlayışımızın merkezinde yer almaktadır. Lüleburgaz Belediyesi olarak Toplumsal Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar projesi ile ‘Guangzhou Ödülü’ olarak bilinen Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü’ne aday olarak, 171 şehir ve 301 proje arasından ilk 15’e girmeyi başardık. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademimiz bunun sürdürülebilirliği ve toplumun tüm kesimlerine yayılması açısından son derece önemli bir tesis. Akademi sayesinde yürüttüğümüz çalışmalar Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görüldü. Diğer yandan Tüm Bel-Sen’le yaptığımız sözleşmemize aile içi şiddet uyguladığı tespit edilen belediye çalışanı memurun sosyal ve mali haklarının elinden alınarak çalışanın eşine ödeneceğine dair maddeyi koyduk. Eşitlikçi bir anlayışla geleceğe yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’nin imzasını koyduğu ‘Yerel Yönetimlerde Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’nde yerel yönetimlerden İstanbul Sözleşmesi ile Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve diğer mevzuat hükümlerinin öngördüğü toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik düzenlemeleri esas alması isteniyor.

Belgeyi imzalayan yerel yönetimler her türlü ayrımcılığın karşısında durarak, yerel eşitlik eylem planı hazırlayıp hayata geçirmeyi, belediye çalışanlarına farkındalık ve bilinçlendirme amaçlı toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri düzenlemeyi, işyerinde şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için şiddet mağduru çalışanı gözetmeyi kabul ediyor.

Kadına yönelik cinsel taciz ve saldırı vakalarında adli makamlara yansıyan durumların esas kabul edilerek, gerekli tedbirlerin alınmasını ve gizlilik esasına göre hareket edilmesini isteyen belgede, yerel yönetimlerin şiddet mağduru çalışana, talep edilmesi halinde, hukuki ve psikolojik destek sağlaması, belediye çalışanlarının istihdamında yüzde 50 cinsiyet kotası, 7- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliklerine katılan kadın personele işi aksatmamak kaydıyla idari izin verilmesi öneriliyor.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE ÖNCÜ BELEDİYE

Lüleburgaz Belediyesi, önceki yıllarda toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarla örnek olmuş, pek çok ulusal ve uluslararası kuruluş tarafından ödüle layık görülmüştü.

Lüleburgaz Belediyesi 2018 yılında Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü’ne ‘Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar’ projesi ile başvurmuş ve ilk 15’e girmeyi başarmıştı.

2022 yılında Lüleburgaz Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde aile içi şiddete karşı yaptırım içeren madde imza altına alınmış, madde gereğince “Sözleşmeden yararlanan belediye çalışanlarının ailesinin şikayeti üzerine aile için şiddet uyguladığının tespit edilmesi durumlarında söz konusu çalışanın sözleşme hükümlerinde yer alan mali ve sosyal haklardan elde ettikleri elinden alınarak bunlar çalışanın eşine ödenir” hükmü yer almıştı.

Yine 2022 yılında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi ve akademide gerçekleştirilen çalışmalar, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görülmüştü.

Lüleburgaz Belediyesi, temalı yıllar kapsamında 2016 yılını ‘Kadın Yılı’ ilan etmiş ve kadın konusunda yapılan öncü ve örnek çalışmalara bir yenisini eklemişti.

DİĞER HABERLER
Lüleburgaz’da toplu ulaşımda elektronik kart dönemi başladı

Lüleburgaz’da toplu ulaşımda elektronik kart dönemi başladı

Lüleburgaz’da toplu ulaşımda kişiselleştirilmiş elektronik kart dönemine geçildi. Kartlar 20 ayrı noktada satışa sunulurken 31 Aralık 2024 tarihine kadar toplu ulaşımda elektronik kartın yanı sıra nak...

DEVAMINI OKU
‘Üniversiteli Aile Desteği’ başvuruları başlıyor

‘Üniversiteli Aile Desteği’ başvuruları başlıyor

Lüleburgaz Belediyesi’nin ‘ Başarı sizden destek bizden’ sloganıyla 2021 yılında hayata geçirdiği Üniversiteli Aile Desteği yeni dönem başvuruları başlıyor. Ön lisans ve lisans programında öğrenim gö...

DEVAMINI OKU
6 Şubat’ın yıl dönümünde hüzün

6 Şubat’ın yıl dönümünde hüzün

6 Şubat 2023’te 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde Lüleburgaz Belediyesi’nce anma programı düzenlendi. Kongre Meydanı’nda düzenlenen törende d...

DEVAMINI OKU
Yetkin Gençlerin İş Gücüne Katılımı Projesi kapsamında Yarı Dönem Paydaşlar Toplantısı gerçekleştirildi

Yetkin Gençlerin İş Gücüne Katılımı Projesi kapsamında Yarı Dönem Paydaşlar Toplantısı gerçekleştirildi

TREESP1.2NEETPRO/P-03/122 sözleşme numaralı (Improve and Develop NEETs Skills and Competencies for Successfuş Job Placement) Yetkin Gençlerin İş Gücüne Katılımı Projesi kapsamında, projenin operasyon....

DEVAMINI OKU
Lüleburgazlı miniklerin sımsıcak yuvası

Lüleburgazlı miniklerin sımsıcak yuvası

Ekonomik durumu ne olursa olsun çalışan bütün annelerin çocuklarının okul öncesi eğitimle tanışmaları düşüncesinden hareketle kente kazandırılan Lüleburgaz Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi, alanında...

DEVAMINI OKU
Gerenli’den Uluslararası Kış Masa Tenisi Kampı’na ziyaret

Gerenli’den Uluslararası Kış Masa Tenisi Kampı’na ziyaret

Uluslararası Kış Masa Tenisi Kampı ve Turnuvası Lüleburgaz Belediyesi ve Zirve Spor Kulübü öncülüğünde Lüleburgaz’da düzenleniyor. 24 Ocak’ta Türkiye, Bulgaristan, Belarus, Kazakistan, Gagavuzya, Mol...

DEVAMINI OKU