MENÜ KAPAT

Geleceğin Yıldız Girişimcileri projesinde ilk adım atıldı

Belediyemiz ve Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, 2018  İnovasyon ve Tasarım Yılı etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen “Geleceğin Yıldız Girişimcileri” projesinin ikincisi, Yenilikçi Girişimcilik Alanında Eğiticinin Eğitimi programıyla başladı. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) başlayan bu proje içeriği bakımından Trakya’da hayata geçirilen ilk örnek projedir.

İlkini geçen yıl düzenlediğimiz projenin, ‘Yenilikçi Girişimcilik Alanında Eğiticinin Eğitimi’ programı 17-18 Aralık tarihlerinde Lüleburgaz İnovasyon Merkezinin(LMER) ev sahipliğinde tamamlandı. Proje kapsamında yapılacak olan demodayde başarılı olan 10 proje ekibi İş fikrilerini hayata geçirip ürünlerini ortaya çıkarmak için LİMER’den destek alacak.

Programa Lüleburgaz İlçesinde yer alan her lisede girişimcilik eğitimini öğrencilere vermek, liselerde girişimcilik derslerin aktif işlenmesini sağlamak için gönüllü öğretmenler katıldı. Gönüllü öğretmenlerin, girişimcilik konusunda bilgi ve tecrübelerini artırmak ve destek olmak için düzenlenen eğiticinin eğitimini; Business Networking Akademi Kurucusu Ertuğrul Belen ve Embryonix Kuluçka Merkezi Kurucusu ve Müdürü Taylan Demirkaya verdi. İki günlük eğitimin ardından gönüllü öğretmenlere katılım belgeleri verildi.

Projenin amacı

Geleceğin Yıldız Girişimcileri Programı kapsamında ise şu amaçların gerçekleştirilmesi planlanıyor: ilçemizde liselerde öğrenim gören en az 320 liseli genci girişimcilik ile tanıştırmak, girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak, gençlere temel girişimcilik eğitimleri vermek, kişisel beceri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerinde destek olmak ve takım çalışmasıyla iş fikirlerini geliştirmelerini sağlamak, girişimciliğin lise öğrencilerinin kariyer seçenekleri arasında yer alabilmesini sağlamak, girişimcilik konusunda eğitim verebilecek, gençlere iş fikirlerini geliştirmede rehberlik edecek ilçemizdeki gönüllü öğretmenlerin bilgi ve tecrübelerini arttırmada destek olmak, liselerde girişimcilik derslerinin aktif olmasına destek sağlamaktır.

Proje süreci nasıl ilerleyecek?

Proje kapsamında 19 Aralık 2018 – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerde öğrencilere eğitimler verilerek, yol haritalarını çizmeleri için önemli bilgiler aktarılacak. Bu kapsamda, Lüleburgaz İnovasyon Merkezi (LİMER)Koordinatörü Oğulcan Yorulmaz, öğrencilerle bir araya gelerek lise öğrencilerinin LİMER’den nasıl yararlanabileceklerinden ve Geleceğin Yıldız Girişimcileri programından bahsedecek.

21-22 Şubat 2019’da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde(LYKA) gerçekleştirilecek ‘İş Fikri Geliştirme Hackathon’unda öğrenciler Ertuğrul Belen ile Taylan Demirkaya’nın desteği ile iş fikrilerini test etme ve geliştirme  imkanı bulacaklar. 13-14 Mart 2019 tarihinde de öğrenciler, Sunum Teknikleri Atölyesi’nde doğru sunum tekniklerini, ‘Asansör Sunum Teknikleri’ çalışmasıyla uygulamalı olarak deneyimleyecekler. 12 Nisan 2019’da 32 proje ekibi Demoday’de jürinin karşısına çıkacak. Demaoday’de başarılı olan ilk 10 proje ekibine iş fikirlerini hayat geçirmelerinde iş fikri hızlandırma destek verilecek.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi