MENÜ KAPAT

Geleceğin Yıldız Girişimcileri Projesi Başladı

Belediyemiz ve Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, 2018  İnovasyon ve Tasarım Yılı etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen “Geleceğin Yıldız Girişimcileri” projesinin ilk bölümü olan Yenilikçi Girişimcilik Alanında Eğiticinin Eğitimi programı tamamlandı. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) 21-22 Mart’ta gerçekleştirilen bu proje içeriği bakımından Trakya’da hayata geçirilen ilk örnek projedir.

Programa Lüleburgaz İlçesinde yer alan her lisede girişimcilik eğitimini öğrencilere vermek, liselerde girişimcilik derslerin aktif işlenmesini sağlamak için gönüllü olan 31 öğretmen katıldı. Gönüllü öğretmenlerin, girişimcilik konusunda bilgi ve tecrübelerini artırmak ve destek olmak için düzenlenen eğiticinin eğitimini; Business Networking Akademi Kurucusu Ertuğrul Belen ve Embryonix Kuluçka Merkezi Kurucusu ve Müdürü Taylan Demirkaya verdi. İki günlük eğitimin sonunda öğretmenlere katılım belgeleri verildi.

“Bir kıvılcımı alev topuna dönüştürebiliriz”

İki gün sürecek eğitimin ilk gününde konuşan Belediye Başkanımız Emin Halebak şu ifadeleri kullandı: “Kendi bilgilerimizi, teknolojimizi üretince dünyayla yarışabiliriz. Çocuklarımızı dünyanın diğer çocuklarıyla mücadele edecek gücü kendinde bulmalı. Bu da ancak pozitif bilimlerle mümkün. Çok fazla girişimci bir toplum değiliz. Bunu nasıl değiştirebiliriz sorusunun cevabını aradığımızda, İnovasyon ve Tasarım Yılı’nı ilan ettik. Gençlerimiz ve çocuklarımız eğitimcilerimizin ellerinde. Onları teşvik etmek, onları yönlendirmek gerekiyor. Bugün buradan çaktığımız bir kıvılcımı alev topuna dönüştürebiliriz. Bu bir kişi bile olsa… Çocuklarımız, gençlerimiz çok farklı yerlere gelecekler. Birinin iş vermesine gerek kalmadan kendi kendilerine bir şeyler yapabilecekler.”

Projenin amacı

Geleceğin Yıldız Girişimcileri Programı kapsamında ise şu amaçların gerçekleştirilmesi planlanıyor: ilçemizde liselerde öğrenim gören gençleri girişimcilik ile tanıştırmak, girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak, gençlere temel girişimcilik eğitimleri vermek, kişisel beceri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerinde destek olmak ve takım çalışmasıyla iş fikirlerini geliştirmelerini sağlamak, girişimciliğin lise öğrencilerinin kariyer seçenekleri arasında yer alabilmesini sağlamak, girişimcilik konusunda eğitim verebilecek, gençlere iş fikirlerini geliştirmede rehberlik edecek ilçemizdeki gönüllü öğretmenlerin bilgi ve tecrübelerini arttırmada destek olmak, liselerde girişimcilik derslerinin aktif olmasına destek sağlamaktır.

Projenin hedefi

Geleceğin Yıldız Girişimcileri Programı ile kurumlararası işbirliklerinin geliştirilmesi, Lüleburgaz İlçesinde 17 lisede girişimcilik konusunda eğitim verilmesi, liselerde girişimcilik konusunda eğitim verebilecek ve rehberlik edebilecek 31 öğretmene bilgi ve tecrübelerini arttırmada destek olunması, en az 350 liseli gencin girişimcilik konusunda eğitim alması ve proje ekipleri içerisinde iş fikri üretmesi, ”İş Fikri Geliştirme Hackathonu”na katılabilecek uygulanabilir iş fikri üreten 34 proje ekibinin oluşturulması, Demoday’e katılan 34 proje ekibinin iş fikirlerini sunabilecek seviyeye getirilmesi ve Demaoday’de başarılı olan ilk 3 proje ekibinin iş fikirlerini hayat geçirmelerinde destek olmak hedefleniyor.

Projenin Süreci Nasıl İlerleyecek?

Projenin ikinci bölümünde eğitime katılan gönüllü öğretmenler görevli oldukları liselerde 26 Mart 2018 – 20 Nisan 2018  tarihleri arasında, aldıkları eğitimi öğrencilerine aktaracaklar ve uygulanabilir iş fikirleri üretmelerinde destek olacaklar. Eğitimi alan öğrenciler arasından oluşturulan 2 proje ekibi 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde gerçekleştirilecek olan “İş Fikri Geliştirme Hackathon”unda liselerini temsil edecekler ve iş fikrilerini test etme imkanı bulacaklar. 12 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenecek “Sunum Teknikleri Atölyesi”ne katılan proje ekiplerine nasıl etkili sunum yapabilecekleri konusunda destek sağlanacak.

17 Mayıs’ta Demoday

Demoday, yenilikçi, yaratıcı, başarılı ve geleceği parlak girişimlerin seçildiği yarışmaya verilen isimdir.“Demoday” de ilk üçe kalan proje ekibine, iş fikirlerini hayata geçirmede Lüleburgaz Belediyesi tarafından destek ve çeşitli ödüller verilecektir. Belediyemiz ve Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen yerde 17 Mayıs’ta ‘Demoday’ çalışması gerçekleştirilecek. Demoday’de10 finalist ekip, halka açık düzenlenecek final sunumuna katılmaya hak kazanacak. Programda sunumunu yapan ekipler arasından kazanan ilk 3 ekip ilan edilecek.

Projeye katılan gönüllü okul ve öğretmenlerimiz

ADI SOYADI OKULU
Ahmet Tuna Potur Düvenciler Anadolu Lisesi
Yavuz Yücel Düvenciler Anadolu Lisesi
Nurhayat Kabak Lüleburgaz Anadolu Lisesi
Mustafa Özgür Lüleburgaz Anadolu Lisesi
Erkin Şenyeğit Lüleburgaz Lisesi
Burcu Tuna Lüleburgaz Lisesi
Aylin Acar Lüleburgaz Lisesi
Neslihan Mert Toprakkıran Tek Güzel Sanatlar Lisesi
Tuncay Çakır Tek Güzel Sanatlar Lisesi
Duygu Yıldız Ramazan Yaman Fen Lisesi
Yasemin Keçici Ramazan Yaman Fen Lisesi
Veysel Onur Tatlıpınar Kepirtepe Anadolu Lisesi
Özlem Eralp Kaya Kepirtepe Anadolu Lisesi
Ebru Zeren Kepirtepe Anadolu Lisesi
Bilge Orbay Özel Ayyıldız MTAL
Fulya Tunçel Ahmetbey Şehit Uğur Gören ÇPL
Özgür Levent Ahmetbey Şehit Uğur Gören ÇPL
Ekrem Dilek İmam Hatip Lisesi
Serkan Kahraman Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi
İnci Yılmaz Şimşek Lüleburgaz Atatürk Anadolu Lisesi
Çağrı Doğan Sezer Özel Lüleburgaz Doğa Anadolu Lisesi
Kadir Yeşilyurt Özel Lüleburgaz Doğa Anadolu Lisesi
Soner Altıntaş Özel Akım Anadolu Lisesi
Gülhan Akın Rumeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Hülya Kayhan Rumeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Sinan Şahin Mehmet Akif Ersoy Mtal
Ufuk Aslan Mehmet Akif Ersoy Mtal
Hasan Solmaz Lüleburgaz Mes Ve Tek Anadolu Lisesi
Hakan Durcuk Lüleburgaz Mes Ve Tek Anadolu Lisesi
Gökhan Ülker Genç Değişim Lisesi
Bünyamin Uslu Ticaret ve Sanayi Odası Bilim ve Sanat Merkezi
Call Now ButtonÇağrı Merkezi