MENÜ KAPAT

Geleceğin Yıldız Girişimcileri Konferansı

Geleceğin Yıldız Girişimcileri Projesi kapsamında, Belediyemiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğiyle, Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nde 15 Mayıs’ta öğrencilere yönelik ‘Girişimcilik Konferansı’nın 3’üncüsünü gerçekleştirdik. Girişimcilik Konferansı’nda Emre Kırbıyık (dugun.com kurucusu) ve Elif Aleyna Duman – Berke Yağız Sevim (Bir İşe Giriştik Platformu Kurucu Üyeleri) projeye dahil olan 17 lisedeki girişimci adayı öğrencilere yönelik ilham verici konuşmalar gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’ndeki konferans, dugun.com’un kurucusu Emre Kırbıyık’ın konuşması ile başladı.

Yoğun ama zevkli bir süreç

Kırbıyık konuşmasında gençlere şunları söyledi: “Lüleburgaz’da yapılanlar çok ilgimi çekti. Başka bir ilçede yaşayıp buraya gelip bu yapılanları görseniz daha çok alkışlardınız. Lüleburgaz Belediyesinin ve İlçe Milli Eğitimin vizyonu Lüleburgaz’da çok büyük bir fark yaratıyor. Harika bir gelece bekliyor gençleri… Ben kendi yolumu çizmeye karar verdim. Üniversitede okurken çalışmaya başladım. Amerika’ya gittim ve kısa bir süre sonra param bittiğinde de pek çok iş yaptım. Kazandığım parayla sertifika programına başladım. Microsoft’un açtığı bir sınav vardı. Kendi içinde 6 sınavdan oluşuyordu. 16 kişiden 6 sınavı geçen sadece ben olmuştum. Çünkü başka kimsenin hayali yoktu. Ben orada başarısız olsaydım, bana kimse iş vermeyecekti, diğerlerinin hepsinin işi vardı. O sınavı geçince bir şirkette bilgisayar uzmanı olarak çalışmaya başladım. Yeni bir işe giriştik. Ben Türkiye’ye döndüm ama işimden kopmadım. Türkiye’de de başka işler yaptım. Sabah 9’dan akşam 4’e kadar, akşam 4’ten gece 12’ye kadar da Amerika’daki işim için çalışmaya başladım. Çok yoğun ama zevkli bir süreçti. Yeni insanlarla tanışmak, yeni bir maceranın peşinde olmak yani şu an sizin yaptığınızı yaparak girişimci olmaya çalışmak çok heyecanlı bir süreçti. Böyle olunca da işlerimiz büyümeye başladı. Bir süre sonra yatırım aldık. Şirketimiz büyüdü ve daha da değerlendi. 11 yılda sıfırdan şirketin bu kadar çok büyümesini sağladık. Şimdi pek çok ülkeye aynı işi açtık. Başka işlerimiz de oluyor ancak sadece ana işimizle ilgili büyümeye çalışıyoruz. Her şey yapılabilir, tecrübe kazanmanız, olabildiğince çok yerde çalışmanız, yazlarınızı boş geçirmemeniz, bulabildiğiniz işte çalışmanız ve bu bilgilerinizi sürekli geliştirmeniz ilerde cebinizde her zaman kullanabileceğiniz bilgi ve tecrübe anlamına geliyor. Çok başarılı işlerinizin olmasını ama daha da önemlisi mutlu bir geleceğinizin olmasını umuyorum.”

Lüleburgaz’daki gençler çok şanslı

Emre Kırbıyık’ın ardından Bir İşe Giriştik Platformu Kurucu Üyeleri Elif Aleyna Duma ve Berke Yağız Sevim, geleceğin yıldız girişimcilerine deneyimlerini aktardı. Duman ve Sevim ikilisi konuşmalarında şu ifadeleri kullandı: “Lüleburgaz’daki gençler çok şanslı. Bu imkanlara sahip olmak çok önemli. Girişimcilikle ilgili konferansların olması ve gençlerin bu konferanslara katılması çok büyük önem taşıyor. İnsanlar, internet sayesinde her türlü bilgiye ulaşılabileceğini söylerler bu doğru ama o olay yaşadığınız şehirde olmadan, kar suyu kulağınıza kaçmadan bazı şeyleri hissedemeyebilirsiniz. Biz de bunu hissettik ve İstanbul’da gittiğimiz konferansları ve eğitimleri insanlarla paylaşmaya başladık. İzleyenler bize, keşke canlı dinleyebilsek dediler. Biz de o insanlarla takipçileri buluşturmaya başladık. Sosyal medyadan yaralandık. Bizim ilham kaynağımız sosyal medya hesaplarımızı reklam aracı olarak kullanmaktan ziyade sosyal bir fayda amaçlı kullanmamız oldu. Takipçilerimizin yorumlarını dikkate aldık. Herkesin kendini geliştirmek istediğini gördük. Buna çözüm olarak bir öğrenci komitesi kurduk. Türkiye genelinden pek çok başvuru aldık. Teknoloji, sosyal inovasyon, tasarım ve girişimcilikle ilgileniyoruz. En büyük parolamız öğren, öğret ve değişime öncü ol demek oldu. Biz sosyal medyanın sosyal faydaya dokunan kısmıyla ilgilenen bir kitleyle birlikteyiz. Biz bunu görev edindiğimiz için bu yolda bize yardımcı olacak her şeyi yapmaya da hazırız. Bu farkındalığı diğer insanlara nasıl yayarız diye düşündüğümüzde, bir sürü problemle karşılaşacağımızı ve bunları aynı anda çözme şansımızın olmadığını da biliyoruz ama bir yerden başlamalıyız diyerek projemizi hayata geçirdik. Sosyal medya insanlara ulaşmak için izlenecek en güzel yollardan birisi… Ayrıca yapacağınız işte ekibinizi en iyi şekilde kurmalı ve biz olma duygusunu en iyi şekilde yaşamalısınız.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi