MENÜ KAPAT

Gaziler, vatan sevgisinin sembolüdür

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Yeni Tören Alanı’nda anma programı düzenlendi.

Tören alanında gerçekleştirilen program, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Gazi Aileleri çelenklerinin Atatürk heykeline sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kutlama mesajları okundu.

“Gazi olmak kadar şerefli, kutsal ve onurlu bir rütbe olamaz”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından şiirler okundu. Törende konuşma yapan Güneydoğu Gazisi Serkan Tekin konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “ Türk milleti olarak en güzel özelliklerimizden biri yüreklerimizde vatan ve millet sevgisini her sevginin üzerinde taşımamızdır. Tarihimizde hiçbir zaman esir yaşamamış milletimizin her ferdinin olduğu gibi bugünde aziz vatanın bölünmezliğine ve milli manevi değerlerimize saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar şerefli, kutsal, onurlu, yüksek bir rütbe olamaz.”

Program kapsamında şehit aileleri, gazi ve gazi yakınlarına yemek ikramında bulunuldu.

Gaziler Günü

Sakarya Zaferinden sonra 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanını verdi. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bugün gaziler günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde gazilik ünvanı devlet tarafından verilir ve ilk olarak bu ünvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan, vatanımızın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi