MENÜ KAPAT

Fedakar itfaiyecilerimizin şanlı haftası kutlu olsun!

Gündelik hayatın en zor koşullarında onlar hep hazır durumda… Sadece yangında değil tüm doğal afetlerde 7/24 iş başında… Can ve mal güvenliğimiz için gece gündüz göğüs geriyorlar her zorluğa, hiç tereddüt etmeden kendi canları uğruna…

Türkiye’de her yıl 25 Eylül ‘de başlayıp 1 Ekim günü biten hafta, İtfaiye Haftası olarak kutlanıyor. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli de bu hafta kapsamında Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret ederek itfaiye personelimizle bir araya geldi.

Başkan Dr. Murat Gerenli itfaiye personelimizle yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Her türlü kaza, yangın ve doğal afetlerde vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak için görevinizi özveriyle yerine getirdiğinizi biliyorum. Çabalarınızdan ötürü hepinizi kutluyor, başarılarınızın her zaman daim olmasını diliyorum.”

TÜM-YEREL SEN Kırklareli Şube Başkanı Salih Canbaz da Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğündeki kutlamaya katılarak itfaiye haftasını kutladı.

İlk itfaiye teşkilatı ne zaman ve nasıl oluştu?

Türkiye’de ilk yangın söndürme örgütü 25 Ekim 1714 yılında Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı olarak kuruldu. Cumhuriyet dönemiyle birlikte yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. İtfaiyecilik Haftası, yangının zararlarının anlatıldığı, yangından korunmanın yolları gibi konular anlatılarak halkın bilinçlendirildiği haftadır.

Tulumbacılar kimlerdir?

Ülkemizde itfaiye örgütü kurulmadan önce biri, Fransa’da gördüğü Didon denilen yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını ortaya çıkardı. Tulumbayı taşıyan, yangını söndüren kişilere ise Tulumbacı denirdi. Her mahallenin tulumbacıları ayrıydı ve kentin bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar, tulumbalarını sırtlarına alır, bağıra bağıra koşarak yangın yerine giderlerdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi