MENÜ KAPAT

Etki Yaratan Kent Lüleburgaz Posta Trakya’da

‘Etki Yaratan Kent Lüleburgaz’ Posta Trakya gazetesinde yer aldı. Avrupa’nın 12 yıldız şehri Lüleburgaz, yükselen akademileriyle, 7’den 70’e spor faaliyetleriyle, örneği olmayan ilk ve tek projeleriyle, yerel, ulusal ve uluslararası başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

İlgi odağı ve cazibe kenti, ‘Etki Yaratan Kent Lüleburgaz’ bu hafta Posta Trakya gazetesinde yer aldı. Lüleburgaz halkı Ata’sına, cumhuriyet değerlerine bağlı, eşsiz önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Muasır medeniyetler seviyesine ulaşma’ vizyonuyla çağdaş bireyler olarak medeniyet yolculuğunu kararlılıkla sürdürüyor. Akademileriyle yıldızlaşan ve ‘Etki Yaratan Kent’ olan Lüleburgaz, bu coğrafyanın yaşanabilir kenti olarak hızla yükseliyor.

Lüleburgaz, dünyamızda ve ülkemizde yaşanan sosyal alan ve ilişkilerdeki çöllenme ve güvensizlik ortamının aksine; ortak yaşamın, ortak alanlarda sürdürülebilirliğini sağlayan çalışmalarına devam ediyor. Milli bayramlarımızı, milli değerlerimizin korunup geleceğe aktarılmasını birinci vazife kabul ederek, Kent Konseyi ve STK’larımızla ortak organizasyonla, resmi tören olmaktan öteye taşıyan, tüm kent halkının dahil olduğu büyük bir katılım ve coşkuyla kutluyoruz.

İşte Posta Trakya’da yer alan bazı satır başları:

Akademiler Yükseliyor

19 Mayıs’ta Bağımsızlık Ateşi Lüleburgaz’da yanıyor, gençlik nöbet tutuyor.  30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 8 Kasım Lüleburgaz’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş Bayramı coşkusuna tanıklık edenler bu coşkuyu başka hiçbir yerde görmediklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Kentleri, kalabalık insan topluluklardan ayıran, kent tanımını ve kentli toplumu oluşturan, bir kentteki toplam üretimlerdir. Kent sanat üretir, bilgi üretir, kendi kültürünü üretir.  Yeni kent değerlerinin, yeni sosyal alan ve ilişkilerin sürdürülebilirliğini, üretim ortamlarını olanaklı kılan Akademiler birer birer yükseliyor.

7’den 70’e Spor

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi (LYFA) çocukların, gençlerin, kadınların her yaş grubundan insanın spor yapabilmesine, sportif aktiviteleri izleyebilmesine imkan sunan ulusal ve uluslararası spor organizasyonları yapılmasını sağlayan UEFA standartlarında ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından en üst kategori olan 4 yıldızlı tesis olarak, 3 yıldır hizmet veriyor. Lüleburgaz Belediyesi, “Stratejik Planla İşleyen Kurum” olarak tüm çalışmalarını Stratejik Plana dayalı kurumsal kabiliyeti ve yüksek organizasyon becerileriyle,  pek çok ulusal ve uluslararası Proje ve organizasyonu gerçekleştirmiş, öncü ve örnek projeyi hayata geçirmiştir. Trakya’da Atıksu Arıtma Tesisini %85 AB fonuyla gerçekleştiren atık suları Ergene’yi kirletmeyen ilk ve tek belediyedir. Avrupa Konseyi tarafından Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği farkındalık etkinlikleri ve uygulamaları nedeniyle  dördüncü kez “12 Yıldız Şehir” ünvanı verilen Trakya’nın tek, Türkiye’nin sayılı kentidir.

Kadınları Unutmadı

Lüleburgaz Belediye Meclisi kararlarıyla, “2016 Kadın Yılı”, “2017 Bisiklet Yılı”, “2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı” “Temalı Yıllar” olarak ilan edilmiştir. “2016 Kadın Yılı” yerel, ulusal ve uluslararası etkiler yaratmış, pek çok proje, atölye çalışması hayata geçirilmiş, iş dünyasının ilham veren kadınları Lüleburgaz’da  ağırlanmış, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Yöneticiler” projesi  Çin Guangzhou’da gerçekleşen Şehirlerin İnovasyonu yarışmasında 170 şehir 301 Proje arasında ilk on beş içinde yer almış ve dünyayla yarışmıştır. Lüleburgazlı kadınlar Lüleburgaz’ı başarıyla temsil etti. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi, kadının toplumsal hayatın her alanında varlığını sürdürülebilir kılacak  olanakları sunan bir mimari proje olarak tasarlandı, inşaası tamamlandı ve Lüleburgaz’lı kadınlara çok yakında kapılarına açacak.

“2017 Bisiklet Yılı” “Kültür Kenti Bisikletlendi” sloganıyla, etkinlik takvimine uygun olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına fayda sağlayacak projeleri hayata geçiriyor. 19-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Lüleburgaz Motosiklet Bisiklet Fuarı ile sadece Lüleburgaz’a değil tüm bölgede ve ülkede etki yaratmayı başardı. Bu yıl yapımı tamamlanan ve fuarla birlikte hizmete açılan, Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisi uluslararası Bisiklet Rotası olarak işaretlenerek, ulusal ve uluslararası bisikletçilere konaklayabilme imkanı da sunuyor.

Lüleburgaz Dünya’da ilk 15’te!

İki yılda bir verilen, kamusal sektörde öne çıkan yenilikçi projeleri ve uygulamaları tanıyan ve teşvik eden, Guangzhou Ödülü olarak bilinen Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü fikri, kentin 2004’teki kuruluşundan bu yana UCLG ile ve 1993’ten bu yana Metropolis ile olan uzun vadeli işbirliğinden ortaya çıkmıştır. 5-8 Aralık 2016 tarihlerinde Guangzhou Uluslararası Kentsel Yenilik Konferansı ve Guangzhou Uluslararası İnovasyon Festivali’ne Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ve kadın meclis üyeleri ve kadın daire müdürleri ile katılım sağlandı. Projemizin sunumu Endüstri Mühendisi Zeynep Tüfekçioğlu tarafından yapıldı. 31 Ağustos 2016 tarihinde son başvuru yapılan Guangzhou Uluslararası Kentsel İnovasyon Ödülü kapsamında Lüleburgaz Belediyesi adına “Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar” projesi ile başvuru yapıldı. Teknik Komite tarafından Lüleburgaz Belediyesi Dünya çapında 300 şehir arasından ilk 15’e giren listede yer almaktadır.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi