MENÜ KAPAT

Engelliye Saygı İnsanlığa Saygıdır

Lüleburgaz’da 2015 yılından itibaren uygulanan özel gereksinimli bireylerin sosyalleşmesi, akran kabulü ve aktif akran danışmanlığının uygulanabilirliği bakımından 48 ülkede 1 milyonun üzerinde gönüllüsü olan sivil toplum girişimi Best Buddies Turkey/Lüleburgaz eşleştirme töreni 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapıldı.

Şehit Rüstem Resul Perçin Özel Eğitim Uygulama Merkezi İş Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Barboros Görkem Şinikoğlu, “Başarılı bir organizasyondu. Emeği geçenlere ve başta Lüleburgaz Anadolu Lisesi öğrencileri olmak üzere tüm katılımcılara teşekkürler…” dedi.

Barboros Görkem Şinikoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Proje tabanlı düşünce sistemini kendimize model alarak yürüttüğümüz 5 tane uluslararası proje ile ortaklık ve akreditasyon bulunmaktadır. Bu projelerden her biri sahada aktif olarak uygulanmaktadır. bu projenin ilk amacı olan uygulanabilirlik, sürdürebilirlik ve paydaş analizi detaylarının uygulanan her bir projede ilk önceliği alması merkezimizin uluslararası ve ulusal arena da tanınması ve bilimsel dayanaklı eğitim öğretim modellerini Lüleburgaz’da yaygınlaştırmaya yönelik attığımız adımlar her geçen gün büyümekte ve aldığımız sonuçlar bizleri gururlandırmaktadır.”

Dünya Down Sendromu Organizasyonu Akreditesi

Projeler hakkında bilgiler veren Şinikoğlu şunları söyledi: “2016 yılında 26 özel eğitim öğretmeni,  2 okul öncesi öğretmenine 2 psikolojik danışman olarak verilen kurs olarak başlamıştır. Sydney Üniversitesi Down Sendromlular Enstitüsü tarafından geliştirilen macquarie erken dönem çocukluk müdahale programı eğitimine hizmet içi olarak alınan öğretenler, merkezimizdeki 11 orta ağır mental retardasyon tanısı almış öğrencilerimizin bireyselleştirilmiş eğitim planlarına bu programı entegre ederek gerçekleştirdiğimiz bir projedir. Şu an Türkiye’ tek akredite olmuş kurum Şehit Rüstem Resul Perçin Özel Eğitim Uygulama Merkezidir.”

Best Buddies Turkey/Lüleburgaz

Şinikoğlu, Best Buddies Turkey/Lüleburgaz projesi hakkında şu bilgileri verdi: “2015 yılında da Lüleburgaz’da başlayan projenin mottası ve yola çıkış sorusu ‘Lüleburgaz’da hiç engelli birey gördünüz mü? Yanlarında kimler vardı? Gelen cevapların hepsi: ‘Aileleri ile…’ oldu. İşte bu projenin amacı ve sorunun cevabı arkadaşları ile olana dek devam edecek proje… 2015’te 10, 2016’da 20, 2017’de 30 öğrenci eşleştirilerek faaliyetlerini sürdürmektedir. Halen Türkiye koordinatörlüğü ve genel merkezinin Lüleburgaz’a taşınması ile ilgili proje paydaşlarımızla konu istişare edilmekte olup ve iş ve vatandaşlık programlarının Lüleburgaz’da uygulanması ile ilgili somut adımlar atılmaya devam etmektedir.”

Özel Olipiyatlar Türkiye/Lüleburgaz ve Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi

Özel Olipiyatlar Türkiye/Lüleburgaz ve Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Şinikoğlu şöyle konuştu: “2017 yılının itibaren özel gereksinimli öğrenciler ile normal gelişim gösteren akranlarının spor yaparak sosyalleşmesinin sağlamak üzere 1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan tarafından Türkiye’ye getirilen bir projedir. Merkezimiz bu yıl Nisan ayında 350 özel sporcu, 120 partner sporcu ve 80 gönüllü ile 1 gün süren Trakya Bölge Oyunları’nı gerçekleştirmiş ve projenin Trakya koordinatörlüğü almıştır. 10-14 Nisan’da Özel Olimpiyatlar Dilek Sabancı Uluslararası Karma Futbol Turnuvası’nın ev sahipliğini alarak uluslararası fikstüre girmeye hak kazanmış 17 ülkeden 21 karma futbol takımının 4 gün Lüleburgaz’da konuk etmek için çalışmalara başlamıştır.”

Özel Eğitim AB Boyutunda İnceleniyor

Otizmli Bireylerde Davranışsal Motor ve Duyusal Bütünleme Becerilerinin Avurpa Birliği Boyutunda İncelenmesi projesiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Erasmus + Ana Eylem TR101 KA101-037765 nolu Otizmli Bireylerde Davranışsal Motor ve Duyusal Bütünleme Becerilerinin Avurpa Birliği Boyutunda İncelenmesi adlı projemiz 23.844 avro hibe almaya hak kazanmış ve projenin içeriği Hollanda, Finlandiya, Belçika ve Norveç’teki özel eğitim okulları incelenip, 12 günlük uygulamalı kurs alınıp 6 öğretmenin aldıkları kursu Lüleburgaz ve Kırklareli’ndeki diğer öğretmenlere yaygınlaştırmayı amaç edinmiş bir projedir. Bu projenin çıkış amacı da otizmde bilimsel temelli eğitim öğretim programı uygulamak ve özel eğitimi AB boyutunda incelemektir. Lüleburgaz’da Muadili olmayan fakat kendisine uluslararası bir misyon edinmiş olan merkezimiz 83 öğrenci, 39 öğretmen, 3 idareci, 1 rehber öğretmen, 4 yardımcı personel ve 8 hostesi ile kuralı 1 yıl olmamasına rağmen bir çok yol kat etmiştir. Ben Burada merkez müdürü olarak kedim ve personelim adına var gücümüzle çalışmaya bir kez daha huzurunuzda söz veriyorum.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi