MENÜ KAPAT

En büyük engel sevgisizliktir

Lüleburgaz Yeni Tören Alanı’nda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle çelenk koyma töreni gerçekleştirildi.

Lüleburgaz Engelliler Derneği tarafından hazırlanan program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Etkinliğe katılım sağlayan İstiklal İlkokulu öğrencileri de İstiklal Marşımızı işaret diliyle okudu.

Lüleburgaz Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Baskın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili açıklamada bulundu. Baskın yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Birleşmiş milletler teşkilatının genel kurulu tarafından engelli haklan bildirgesinin kabul edilişinin yıl dönümü olan 3 Aralık günü dünyada ve ülkemizde engelliler gününü olarak kabul edilmiştir. Bu günlerde engelliler aynı zamanda onların temsilcisi olan sivil toplum örgütleri engellilerin sorunlarını ele alır. Geliştirilmiş çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşır ve kabulü için destek aramaya çalışır.

İstismar ediliyoruz. Nasıl mı?

Birileri çıkıp engel durumunu istismar ediyor ve halkımızın duygularını sömürüp köşe başlarında dileniyor. Engelli ve/veya engelsiz birileri çıkıyor sokaklarda onu bunu satarak sözüm ona engelliler yararına yardım topluyor. Bu ve benzeri daha pek çok şekilde maalesef istismar ediliyoruz. Mesleki istihdamda zorluklar yaşıyoruz. Engelli eleman alımlarında özel sektör hala neredeyse engelsiz engelli arayışı içinde. Çalışabilecek olan zihinsel engelliler, tekerlekli sandalye kullanan engelliler, sara hastası olan engelliler engelli istihdamında düşünülmüyor bile. İşe alınanlarda kapasiteleri çok daha yüksek olsa bile, sırf engelli olmalarının getirdiği önyargılarla, sadece temizlik, paketleme, işçisi bahçe çalışanı olarak değerlendiriliyor.

Erişilebilirlik Ulaşılabilirlik

Engelli insanların yaşadığı zorluklar arasında sokakta, parkta, caddede rahatça hareket edememek de bulunmaktadır. Örneğin yürüyemeyen ve tekerli sandalye kullanmak zorunda olan bir insan, kaldırımdan inerken, otobüse binerken zorluk yaşamaktadır. Yatalak hastaların hastanelere ulaşması kendi imkanları dışında neredeyse imkansız olup bu engellilerin ulaşımları çile haline gelmektedir. Bina, hastane, iş yeri vb. gibi yerlerin ulaşımı olduğu gibi girişlerini de engelli insanlara uygun yapmak onların hayatını kolaylaştırmada yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak görme ve duyma engelliler de pek çok zorluk yaşamaktadırlar

Engelliye toplumun bakışı

Engellilerin ve engelli bireye sahip ailelerin yaşadığı zorluklar arasında en etkileyici ve kırıcı olanı, toplumdaki insanların onlara bakış açılarıdır. Engelli birini gördüğünde rahatsız edecek şekildeki bakışlar, konuşmalar ve küçümseme düzeyindeki tavırlar, alakasız sorular, duyarsız insanların engelli insanlara yaşattığı sıkıntılardandır. Engelli olmanın bir tercih olmadığını, her bireyin bir engelli adayı olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Çünkü ufak bir dikkatsizliğimiz, ya da dahil olduğumuz bir olay sonucu hepimiz engelli olabiliriz.

Sonuç olarak şunu kesinlikle belirtmek isterim ki, engelli bireylerin en büyük arzuları kimsenin yardımına muhtaç olmadan hayatlarını devam ettirmektir. Asıl olan el açmak değil, en azından yasaların emir ettiği çerçevede engel durumlarına göre istihdam edilip üretimde olup ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Kimsenin duygularının sömürülmeyip, engellerin hep beraber aşıldığı günlerde görüşmek üzere. Sevgiyle, sağlıkla kalın.”

Sessiz Çığlık

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Lüleburgaz Lisesi öğrencileri de engellilerin sesi olabilmek için “Sessiz Çığlık” isimli yürüyüş düzenlediler. Lüleburgaz Lisesi tarafından geleneksel hale gelen “Sessiz Çığlık” yürüyüşünde ellerine pankartlarını alan Lise’nin Engellilerle Dayanışma Kulübü öğrencileri, Lüleburgaz Lise’nin bahçesinden Kongre Meydanına kadar sessizce yürüdü.

Lüleburgaz Lisesi Edebiyat Öğretmeni ve Engellilerle Dayanışma Kulübü sorumlusu Gülşah Atay, “Biz Lüleburgaz Lisesi olarak geleneksel ‘Sessiz Çığlık’ adlı yürüyüşümüzle engelli vatandaşlarımızın seslerini duyurmaya çalışıyoruz. Okulumuz ve öğrencilerimiz bu konuda çok duyarlı. Engellilerin hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Onları anlamamız için biraz empati yapmamız yeterli.” diye konuştu.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi