MENÜ KAPAT

En Büyük Bayramımız Kutlu Olsun!

En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımız kentimizde yine aynı bağımsızlık coşkusuyla kutlandı. Her yıl daha da artan coşku ve heyecanla kutlanmaya devam edecek…

Cumhuriyet Bayramımızın 94. Yıl Dönümü Kutlama Törenleri, Eski Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Fehmi Mutlu Ortaokulu Müzik Öğretmeni Levent Dağ yönetiminde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Bayrağımız Fehmi Mutlu Ortaokulu’ndan 3 öğrenci tarafından göndere çekildi. Belediyemiz tarafından hazırlanan Cumhuriyetimizin 94. Yılı kutlama programı hava koşulları nedeniyle Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisinde(LYFA) düzenlendi.

Gençler Sahnede

Program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Cumhuriyetimizin 94. Yılı kutlama programında Altın Adımlar Dans Akademisi Modern Dans gösterileriyle sahne aldı. LÜKSAD-Davul Ritm Grubu da Lüleburgaz halkının beğenisini topladı. Sahneye çıkan diğer grup GENKAD yiğitleri de Zeybek gösterisiyle alkış aldı.

“Kurtuluş Savaşı Özgürlüğe Giden Yoldu”

Belediye Başkanı Emin Halebak, Cumhuriyetimizin, çok zor şartlarda kurulduğunu belirterek konuşmasına başladı. Başkan Emin Halebak konuşmasında düşüncelerini şu sözlerle aktardı: “O dönemler hem ulusların hem ulusların çevresindeki ülkelerin hem de tüm dünyanın kaderinin değiştiği zamanlardı. İşte Cumhuriyete giden yolda tüm dünya birbirini boğazladı. Çanakkale’ye dayanıp ülkemizi işgal etmek istediler. Başaramadılar, Sevr’i dayattılar ve tüm güçleriyle Anadolu’ya saldırdılar. Basiretsiz yöneticiler bir şey yapacak yokmuş gibi saraylarında oturdular. Daha sonra İngiliz gemilerine binerek ülkeyi terk ettiler. Bazıları ‘yapacak bir şey yok teslim olalım’ dedi. Halk perişan vaziyetteydi, zaten uzun zamandır savaşıyordu yokluk ve yoksulluk vardı. Ama birileri dedi ki bu öyle olmaz. Tarih boyunca özgür ve bağımsız yaşamış ulus esir edilemez. Vatan toprakları terk edilemez. Bunun için 19 Mayıs’ta Samsun’dan başlayan süreç ve Kurtuluş Savaşı özgürlüğe giden yoldu. Servet Tanerli’nin dediği gibi Tarih ilericilerle gericiler arasında bir savaştır. Bu savaşı bazen gericiler kazanmış görülebilir, ama en nihayetinde bu savaşı hep ilericiler kazanmıştır. Bunun ispatı da şuradadır: Eğer insanlık mağaralardan çıkıp bugün uzaya gidebildiyse, adını sayamadığımız milyonlarca ilerici insanlar sayesindedir.”

“Lüleburgaz’da Atamızın İzindeyiz”

Başkan Emin Halebak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim 1923 akşamı söylediği ‘Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!’ sözüyle ilgili olarak da düşüncelerini şöyle paylaştı: “Onun cumhuriyeti ilanından kastettiği ve kurduğu hayali, pırıl pırıl çocukların okula gittiği bir Cumhuriyetti. İnsanların özgür ve bağımsız olduğu bir Cumhuriyetti. İnsanların kul olmadığı yurttaş olduğu bir Cumhuriyetti. Çağdaş medeniyet seviyesine gitmek için çaba sarf eden bir ulusun Cumhuriyetiydi. Bu hayalleri gerçekleştirmek için Cumhuriyet devrimlerini devreye geçirdi. Kadınlarımıza Avrupa’dan çok çok önce seçme ve seçilme hakkı verdi. Çünkü şunu biliyordu, Anadolu kadını bağımsızlığa ve özgürlüğe giden yolda hiçbir ulusun kadınının vermediği mücadeleyi vermişti. Cumhuriyetin kadınlarına kimse düz çöktüremez, onlara kimse özgürlüğünden ve bağımsızlığından vazgeçmesini bekleyemez çünkü o kadınlar evlatlarını cepheye gönderdi eşlerini şehit etti. O kadınlar çocuklarına saracakları battaniyeleri mermiler ıslanmasın diye mermilere sardı. Ve o kadınlar Cumhuriyet’in kuruluşunda yılmadan yorulmadan bütün devrimlere eşlik etti. Ve Atatürk cumhuriyeti ilan ederken gençlerine güvendi. Biz Lüleburgaz’da cumhuriyetin nöbetindeyiz, biz Lüleburgaz’da Atamızın izindeyiz, biz Lüleburgaz’da Atamızın bize gösterdiği hedefte yürümeye kararlıyız.”

“Bizi Kandıramazlar”

Başkan Emin Halebak konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Yöneticilerin basireti bağlanabilir, bütün çevremiz karışmış toz dumana girmiş olabilir, bütün birikimlerimiz, inandığımız değerler kısacası her şey altüst edilerek bize farklı şekilde ifade edebilir, hatta bizim inanmamız beklenebilir, hatta toplumun bir kısmı inanabilir. Ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bize sadece ilmi ve aklı vasiyet etti. Bizi kandıramazlar. Biz bir Cumhuriyet kentinde yaşıyoruz ve sonuna kadar bu Cumhuriyet kentinde yaşamanın özgürlüğünü tadını içimize çekmek istiyoruz Buradaki herkes yok olana kadar, Cumhuriyet sevgimiz içimizden çıkmayacak.  Cumhuriyeti 100.yılda yıkarız diyenler boşu boşuna umutlanmasınlar. Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz diyen heyecan, umut ve hayaller hala içimizde yaşıyoruz ve onlrı sonsuza kadar yaşatacağız.”

“Cumhuriyet Kadını Candan Erçetin Sahnede…”

“İnsanı olduğu şey yapan yaşadığı şey yapan mekan ortam kültür birikimleri bence. İşte benim içimde birikenler, yetiştiğimi küçük çevre göçmen türküleri… Gittiğim yatılı okulun Fransız öğretmenleri… Okuduğum klasik arkeolojinin Antik Yunancası… Opera Eğitimimin klasik melodileri, napolitenleri… Hepsi içimde bir yerlerde beni ben yapıyor.” diyen Cumhuriyet Kadını Candan Erçetin sahneye çıktı ve Cumhuriyet coşkusunu Lüleburgaz halkıyla birlikte paylaştı.

Lüleburgaz Kaymakamlığının hazırladığı program çerçevesinde 29 Ekim sabahı Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya Hükümet Binası’ndaki makam odasında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulünün ardından Eski Hükümet Konağı önündeki tören alanına geçildi ve tören alanındaki öğrencilerin, askeri birliklerin ve halkın bayramı kutlandı. Kutlamalardan sonra tüm okullar ve halkın atılımıyla İstiklal Marşımız okundu ve öğrenciler tarafından bayrağımız göndere çekildi. İlçemi z Kaymakamı Mustafa Kaya günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Fehmi Mutlu Ortaokulu’ndan Zeynep Erdoğan ‘Cumhuriyetin Fazileti’, Hazal Kondakçı ‘Zafere Doğru’, Görkem Kerim ve Nisan Onur ‘Atatürk Kurtuluş Savaşında’, Düvenciler Anadolu Lisesinden Hediye Aydemir de ‘Akdeniz’e Doğru’ şiirlerini okudu. Mahalli şairimiz Bektaş Yavuz’un şiirini okumasının ardından ilkokullar, ortaokullar ile lise ve dengi okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İstiklal İlkokulu Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin ve tören geçişinin ardından kutlama programları sona erdi.

 

Call Now ButtonÇağrı Merkezi