MENÜ KAPAT

Elektrikli ve Elektronik Atıklar Toplanıyor

Lüleburgaz Belediyesi ve Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) işbirliğiyle Lüleburgaz’da iki adet atık elektrik ve elektronik eşya konteyneri konuldu.  Lüleburgaz Kapalı Pazar Yeri’nde 8 metreküp ve Gençlik Parkı girişinde ise 1 metreküp olmak üzere iki adet konteyner yerleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında yetkilendirilmiş bir kuruluş olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Lüleburgaz Belediyesi ile elektrikli ve elektronik eşyaların atık yönetimi protokolü imzaladı. Lüleburgaz Belediyesi, protokol imzalayan 28. Belediye oldu.

Eski ve kullanılmayan cep telefonları, bilgisayarlar, bulaşık, çamaşır makinaları, kameralar, yazıcılar, florasan ampüller gibi eşyalar elektronik atık kapsamına giriyor. Hasar gören veya kullanım ömrü biten elektronik eşyalar, doğayı kirleten ve zarar veren ağır metaller içeriyor, gelecek nesilleri tehdit edici boyuta ulaşıyor. Bu nedenle, elektrikli ve elektronik eşyalar tüm dünya için çevresel bir tehlike oluşturabiliyor. Kullanım ömrü biten elektronik ürünlerin geri dönüşümü ve gelecek nesilleri tehdit etmemesi konusunda ciddi çalışmalar yapılması ve ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından önemli bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanılmış elektrikli ve elektronik eşyaların, kâr amacı gütmeyen, tüzel kişilikleri olan yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından toplatılıp bilimsel yöntemlerle dönüştürülmesiyle çevrenin korunması anlamında önemli bir adım atılarak, geri dönüşüm ekonomisine ve istihdama da önemli bir katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Türkiye genelinde 105 noktada 3 bin 262 adet elektrik ve elektronik eşya konteyneri bulunuyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi