MENÜ KAPAT

Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu

Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu diyen süslü kadınlar 50 şehirde eş zamanlı olarak pedal çevirdiler. Bu şehirlerden biri de bisiklet kenti Lüleburgaz…

Bu yıl 5. kez yapılan etkinlik, gönüllü kadınlar tarafından kadınlar için organize edildi. Lüleburgaz’da da bir araya gelen yüzlerce kadın aynı anda pedal çevirerek şehir turu attılar. Tur öncesinde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere dikkat çekildi: “Biz bisiklete binen kadınlar neye dikkat çekmeye çalışıyoruz?  Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.

Neden Toplandık Buraya?

‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için  buradayız. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Biz de Lüleburgaz’da bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ diyoruz.

Neden Toplandık Buraya?

Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.

Neden Toplandık Buraya?

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz., görünür olmayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında ‘var’ olmalı.

Neden Toplandık Buraya?

Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. İşte bu yüzden buradayız!”

Basın açıklamasının ardından Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da kısa bir konuşma yaptı ve kadınların katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin elli şehrinde aynı anda başlayan etkinliğe katılan tüm kadınları kutladığını ifade etti. Başkan Emin Halebak’ın ardından Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda başlayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Lüleburgaz Yıldızları Bisiklet ve Motosiklet Akademisinde(LYMBA) sona erdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?

*Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir KADIN etkinliğidir.

*Bu etkinliği bisiklete binen KADINLAR organize etmektedir Dernek veya kuruluşlar organize edemez. Kişi sadece kendini temsil eder.

*Yılda bir kez yapılır.

*Tur her kesimden bisikletli kadını kapsar.
*Amacı daha çok kadının bisiklete binmesini teşvik etmek ve belediyelerden güvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep etmektir.
*Bu bir dikkat çekme eylemidir. Gülümseyen bir eylemdir.
*2013’te Sema Gür tarafından ortaya atılmıştır ve Pınar Pinzuti ile birlikte koordine edilmektedir. Ancak bu turda kişi ön planda değildir. Bu tur tüm Türkiyeli kadınların turudur. Türkiye’nin dört bir yanında gönüllü kadınlar şehir bazında gönüllü olarak organizasyon yapmaktadır.
*Bağımsız, reklamsız, parasız, siyasisiz, her kesimi kapsayan bir turdur.

*Kısa mesafeli bir turdur.

*Eylül ayının sonlarında yapılır çünkü otomobilsiz kentler gününe dikkat çekiyor.

*Hizmet sektörü değildir. Gönüllü katılımcılardan oluşur.

*Turda herkes kendinden sorumludur. Bisikletini kendi temin eder.

*Tur sırasında çekilmiş fotoğrafların kamuya açık paylaşılabileceği unutulmamalıdır. Fotoğraflarınızın paylaşılmasını istemiyorsanız fotoğraf çektirmemelisiniz!

*Tura şık bir kıyafetle gelme ve ön planda olmamak kaydıyla erkekler de gelebilir. Ancak turun bir kadın etkinliği olduğu unutulmamalıdır.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi