MENÜ KAPAT

Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlik programı Kongre Meydanı’nda gerçekleşti. Program kapsamında Kongre Meydanında bir dizi etkinlik düzenlendi. Program kapsamında LÜKSAD tarafından ‘Atıklar Geriye Dönüşüyor’, Doğa Koleji tarafından da Yüz Boyama, Çim adam yapma ve geri dönüşüm etkinlikleri gerçekleştirildi.

Kocasinan İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi İrem Ozan’ın açılış konuşması, Yağmur Sındım’ın da ‘Bunları Biliyor Muydunuz?’ başlıklı konuşmasının ardından dans ve ritm gösterilerine geçildi. Program kapsamında şiirler okunurken, LÜKSAD Davul Ritm Grubu, Akım Koleji Karadeniz Türkü Grubu, Doğa Koleji İlkokulu Modern Dans Grubu, LÜKSAD Bardak şovu ile gösterilerini sahneledi.

Gösterilerin ardından konuşma yapan Belediye Başkanımız Murat Gerenli Dünya Çevre Günü ile ilgili düşünceleri şu ifadelerle paylaştı: Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında Stockholm’de düzenlenen Çevre Konferansı’ndan itibaren 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyoruz. Dünya Çevre Günü’nün amacı; doğayı ve yeryüzünü korumak için insanlarda çevre bilincini oluşturmak, küresel farkındalığı arttırmaktır. İlk çağlarda doğa ile iç içe yaşam süren insanlar, zaman geçtikçe doğaya hükmetmeye e onu yok etmeye başladı. Doğa karşısında güç sahibi olan insanlar 1750 sonrası Sanayi Devrimi ile birlikte artık doğaya büyük zararlar vermeye başladılar. Günümüzde dünyamızın çevre sorunları daha da arttı.

Su kirliliği, toprak kirliliği, iklim değişikliği, nesli tükenmekte olan canlı türlerinin sayılarındaki artış gibi birçok sorun ortaya çıktı. İklim değişikliği gibi büyüyen çevre problemleri doğal kaynakları da kısıtlamakta… Örneğin sera gazlarının artışıyla birlikte gelen iklim değişikliği su kaynaklarına etki etmekte, azalan su kaynakları hem tarımsal üretimi, hem de biyolojik çeşitliliği azaltmaktadır. Çevre sorunları doğa için büyük tehdit oluşturmakta ve daha önceleri doğa ile iç içe olan insanoğlu doğadan giderek uzaklaşmaktadır.

“Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…”

35-40 yıl önce balık tutup, çevresinde piknik yaptığımız Ergene Nehri’ne şimdi yaklaşamıyoruz. Ama şunu hiç unutmayalım, bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık. Bu nedenle çevre konusunda duyarlı ve bilinçli olmak, Çevre Günü’nü yılın bir gün değil, sanki her gün kutlanıyor gibi bir seviyeye ulaşmak, çevre duyarlılığını içselleştirip yaşam tarzı haline getirmek ve gelecek nesilleri bu şekilde aşağılamak, yönlendirmek ve eğitmek zorundayız. Ancak bu şekilde dünyayı gri betonların yerine yeşillikler alabilir. Son olarak Nazım Hikmet’in dediği gibi ‘Bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamak’ hasreti ve umuduyla Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi