MENÜ KAPAT

Daha iyi bir şehir için bisikletli yaşam!

Belediyemiz ile Türkiye’den Novusens ve Hollanda’dan Artgineering proje ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü Lüleburgaz Bisiklete Biniyor Projesi kapsamında Daha İyi Bir Şehir İçin Bisikletli Yaşam Çalıştayı 2-3 Mayıs’ta Lyka’da gerçekleşiyor. 

Çalıştayın öncesinde Hollanda İstanbul Konsolosu Bart Van Bolhuis belediyemizi ziyaret etti. Lüleburgaz’ın bisiklet vizyonunu inceleyen Konsolos Bolhuis, kentimize gelerek Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli’yi makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında karşılıklı işbirliği politikaları konuşularak Avrupa Birliği Projeleri aktarıldı. Ülkesinin bisiklet kültüründen söz eden Bolhuis Belediye Başkanı Gerenli’ye Hollanda’nın bisiklet stratejilerini içeren geniş kapsamlı bir kitap hediye etti.

Ziyaretin ardından LYKA’daki çalıştay programına geçildi. Çalıştayın açılış konuşmalarını Hollanda İstanbul Konsolosu Bart Von Bolhuis ve Belediye Başkanımız Dr.Murat Gerenli yaptı.

Çalıştay verileri değerlendirildi

Açılış konuşmalarının ardından bir önceki çalıştayda elde edilen veriler aktarıldı ve çözüm önerileri konuşulmaya başlandı. Donanım ve yazılım grubu olarak ikiye ayrılan proje ekiplerine Hollandalı uzmanlar modaratörlük ediyor.

Kolaylaştırıcılık görevini üstlenen Hollandalı şehir plancıları Stefan Bendiks ve Clement Gay Novusens, ekibi ile Lüleburgaz’ı ele alıyor.

Yollar, kavşaklar, kaldırımlar, park alanları, geçitler, trafik ışıkları vb. donanım alanlarının yanı sıra bisiklet eğitimleri, trafik kuralları eğitimleri, sürücü kursları, sosyal medya kullanımı gibi yazılım alanları tartışılıyor. 2 gün boyunca sürecek çalıştaya belediye temsilcileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, bisiklet dernek ve grupları katılıyor.

İşbirliği anlaşmaları yapılacak

Çalıştay ekibine başarılar dileyerek ayrılan heyet akademi ziyaretlerini gerçekleştirdi. LYKA’da Lüleburgaz Belediyesi’nin vizyon projelerini anlatan bir sunum da gerçekleştirildi. Sunum sonrasında Avrupa Birliği projeleri değerlendirilerek karşılıklı işbirliği sözü verildi.

Lüleburgaz Belediyesi’nin projelerine olan beğenisini aktaran Bolhuis, proje ortaklıklarında destek sağlayacağını ve bu buluşmanın bir başlangıç olacağını belirtti.

Haydi Türkiye Bisiklete Projesi’ne davet edildik!

Çalıştay faaliyetlerimizin yanı sıra Lüleburgaz’ın bisikletli yaşam yaklaşımını geliştirmesi için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda Lüleburgaz Belediyesi ile WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler arasında işbirliği protokolü imzalandı. Türkiye’de Sürdürülebilir Ulaşım ve Şehirler Derneği ismiyle kayıtlı olan, WRI TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRLER (WRITRSŞ), Washington DC merkezli Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne bağlı kar amacı gütmeyen bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur.

Proje kapsamında seçilen 3 kentten biri Lüleburgaz oldu. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Destek Programı 2 kapsamında destek almaya hak kazanan projelerden Haydi Türkiye Bisiklete Projesi Haziran 2020’ye kadar sürecek 15 aylık bir proje olacaktır.

Kentsel alanlarda bisiklet kullanımının artmasını amaçlıyor, paydaşlarımızın kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyor ve Lüleburgaz’ın bisikletli yaşam yaklaşımını geliştirmeyi planlıyoruz.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi