MENÜ KAPAT

Cumhuriyet coşkusu sardı dört bir yanı!

Cumhuriyet coşkusu sardı dört bir yanı!

Cumhuriyetin 97’nci yıl dönümü Lüleburgaz’da büyük bir coşkuya sahne oldu. Gündüz başlayan coşku, saatler 19.23’ü gösterdiğinde doruğa çıktı. Lüleburgaz’da on binlerce vatandaş binlerce araçla oluşturduğu “Cumhuriyet Konvoyu” ile Lüleburgaz’ın dört bir yanını kornalar ve marşlar eşliğinde gezdi. Yaşanan coşku yüreklere kazınırken, binlerce vatandaş büyük kutlamaya balkonlarından eşlik etti.

Belediyemizin düzenlediği kutlama programında vatandaşlar Cumhuriyet coşkusuyla birlikte tek yürek olurken, coşkunun en yükseğe çıktığı anlar ise 19.23’te okunan İstiklal Marşı’nın ardından gerçekleştirilen Cumhuriyet Konvoyu oldu.

Devlet konvoyu

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Lüleburgaz Kaymakamlığı’nda başlayan bayramlaşma töreni ile başladı. Devlet erkanının gerçekleştirdiği bayramlaşmanın ardından Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı V. Mehmet Kurugöl, Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli ile Lüleburgaz’daki devlet erkanı 29 Ekim konvoyu gerçekleştirdi. Kentin dört bir yanını ellerinde bayraklarla gezen konvoy büyük ilgi gördü.

Anons araçları yola çıktı

Saatler 12.00’ı gösterdiğinde ise Lüleburgaz Belediyesi’ne bağlı 5 adet anons aracı, kentin dört bir yanına doğru Kongre Meydanı’ndan yola çıktı. Çaldıkları marş ve şarkılarla vatandaşları coşturan araçları Başkan Gerenli uğurladı. Öte yandan anons araçları yola koyulduğu sırada Kongre Meydanı’na kurulan dev ekrandan Cumhuriyet şarkılarıyla marşları çalındı.

Canlı heykellerle tarihe tanıklık

İlerleyen saatlerde ise Lüleburgazlıları büyük bir sürpriz karşıladı. Geçtiğimiz yıl İzmir’de 29 Ekim kutlamaları kapsamında 24 saat kıpırdamadan durarak dünya rekoru kıran rekortmen sanatçı Yunus İşçi ve beraberindeki sokak sanatçıları Kongre Meydanı’nda canlı heykel performansı sergiledi. Vatandaşın büyük ilgi gösterdiği canlı heykeller dönemin Nene Hatun, Seyid Onbaşı, Efe ve Mehmetçik karakterleriyle vatandaşın tarihe canlı olarak tanıklık etmesini sağladı.

Başkan Gerenli halka birlikte kutladı

İlerleyen saatlerde ise coşku artarak devam etti. Başkan Gerenli ve eşi Aysu Yetim Gerenli, bindikleri anons aracıyla birlikte Lüleburgaz’ın hemen hemen bütün sokaklarını gezdi. Tek tek vatandaşın bayramını kutlayan Gerenli, Lüleburgazlıların büyük sevgisiyle karşılaştı.

On binler tek yürek oldu

Saatler 19.23’ü gösterdiğinde ise coşku doruğa çıktı. Lüleburgaz’ın dört bir yanında parklara kurulan ses sistemi sayesinde vatandaşlar o saatte hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu. Belediyenin gerçekleştirdiği konvoya katılan vatandaşlar ise araçları başında İstiklal Marşı’nı okudu. Binlerce araçla on binlerce kişinin katıldığı “Cumhuriyet Konvoyunda” Lüleburgaz dünyaya “Biz tek yürek” olduğunun mesajını verdi. Lüleburgaz’ı baştan aşağı gezen konvoyu gören vatandaşlar balkonlarına ve kapı önlerine koşarken konvoyda onlarca kilometre uzunluğunda kuyruk oluştu. Muhteşem gece konvoyun ardından sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi