MENÜ KAPAT

Çocuklar hayatın “ritmini” yakalıyorlar

Lüleburgaz Belediyesi’nin 6-15 yaş arası çocuklara yönelik Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisinde (LYFA) gerçekleştirdiği Ritim Atölyesi’ne Lüleburgazlı minikler yoğun ilgi gösteriyor.

Lüleburgaz’ın dünyaca ünlü sanatçısı Ahmet Özden tarafından ritim dersi alan çocuklar hem eğlendi hem de ritimleri öğrenmenin keyfini yaşadı. Çocuklara ritmi sevdirmenin mutluluğunu yaşayan Ahmet Özden de, “Ben Lüleburgazımı seviyorum. Her haliyle, her şeyiyle seviyorum. Bildiklerimi ve birikimlerimi sunmak, bunları hep beraber yaşamak, yaşatmak isterim” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi Sosyal Destek Müdürlüğü’nün Temmuz ayı başından bu yana aralıksız sürdürdüğü “Ritim Atölyesi’ne” Lüleburgazlı miniklerin ilgisi devam ediyor.

Enstrümanları da öğreniyorlar

Pazartesi, Salı ve Çarşamba olmak üzere haftanın 3 günü ebeveynleriyle birlikte LYFA’ya gelen minikler, saat 19.00 ile 20.00 arasındaki bir saatlik süre içerisinde çok sayıda ritim grubunu öğreniyor. Çocuklar Özden tarafından verilen eğitimde sadece ritim tutmayı öğrenmekle kalmıyor. Minikler darbuka, tef, marakas ve ritim çubuğu gibi çok sayıda ritim enstrümanını da öğrenmiş oluyor.

 

Virüs önlemleri alınıyor

Öte yandan minik misafirlerin sağlığı için Lüleburgaz Belediyesi ekipleri, alanda geniş koronavirüs önlemleri alıyor. Alanda belli aralıklarla çocukların ellerine dezenfekten sıkılırken, miniklerin çalışma alanında sosyal mesafe kurallarına uyuluyor. Öte yandan çocuklarını izlemek isteyen velileri de sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak etkinlik alanının yanında hazır bulunabiliyor.

Dünyaca ünlü sanatçıdan ders

Ritim atölyesinde miniklerin en büyük şansı, ABD’den Macaristan Sziget Festivaline, Cemal Reşit Rey’de çaldığı eserlerden Okay Temiz’le gerçekleştirdiği konserlere kadar dünyanın pek çok yerinde müziğiyle tanınan Ahmet Özden oldu. Haftanın 3 günü Ahmet Özden tarafından ritim dersi verilen çocuklar geleceğin önemli ritim ustası olma yolunda hızla ilerliyor.

“Ritmi yakalamak kalp atışı gibidir”

Etkinlik sonrası soruları yanıtlayan Lüleburgaz’ın dünyaca ünlü sanatçısı Ahmet Özden, “Ritmi yakalamak kalp atışı gibidir. Çocukların uzun zamandır evde kapalı kalmaları, yapmak istediklerinden uzak durmaları bunu ateşliyor. Ritim atölyesi olarak biz yıllardır İstanbul’da Okay Temiz’le yapıyoruz. Lüleburgaz’da bunu çok uzun zamandır yapmak istiyordum. Bugün ikinci haftaya girdik. Çok güzel ilerleme oldu. Çocuklarda ilk önce tereddüt vardı. Ama şimdi ritmi yakalamaya başladılar. Ritim kalp atışı gibidir. Onu hissettiğin an yakalamaya başlıyorsun” dedi.

Herkes ritim öğrenebilir

Yediden 70’e herkesin ritim öğrenebileceğini vurgulayan Özden, bir sonraki hedefinin yetişkinlere de ritim atölyesi kurmak olduğunu söyledi. Özden, “Çok güzel yol aldık. Şu an çocuklar hissediyorlar. İnşallah güzel şeyler olacak. Bunun devamını da diliyorum. Olacağından da hiç şüphem yok. Bu duyuldukça daha da devam edecek. Tabi büyüklerde de bunu yapmak istiyorum. Büyüklerde de ritim atölyesi kurmak istiyorum. Stresi atmak için herkesin geleceğinden eminim. Birçok projelerim var. Çöp bidonları çalmak istiyorum. Çöpçü arkadaşlarla belediyenin çöp aletleri neyse onları çalmak istiyorum. Bunu yıllar önce hep yaptık zaten” ifadelerini kullandı.

Lüleburgazlı olmaktan gurur duyuyorum

Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen ritim etkinliğinin çocukların gelişimi için çok önemli olduğunu söyleyen Özden, “Lüleburgaz’da ben yaşıyorum. Niye Lüleburgaz’da olmasın. Ben Lüleburgazlıyım. Lüleburgazlı olmaktan çok gurur duydum. Yıllarca dünya ülkelerinde Ahmet Özden ama hep Lüleburgaz vardır. Ahmet Özden Lüleburgaz. Ben Lüleburgaz’ımı seviyorum. Her haliyle, her şeyiyle seviyorum. Bildiklerimi ve birikimlerimi sunmak, bunları hep beraber yaşamak, yaşatmak isterim” dedi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi