MENÜ KAPAT

Çocuk Sokağı’nda Etkinlikler Başladı

Çocuk Dostu Şehir olan Lüleburgaz’da mevcut 15000 çocuğumuz için UNICEF ve IKEA ortak projesi olarak düzenlenen, çocukların görüş ve önerileri doğrultusunda çocuklar için özel düzenlemeyle kullanımlarına sunulan ‘Çocuk Sokağı’nda etkinlikler başladı.

Çocuk sokağı, çocukların unutulmaya yüz tutmuş oyunları yeniden oynayabilecekleri, oyunların yanı sıra sergi, gösteri gibi çeşitli etkinlikleri de gerçekleştirebilecekleri, çocukların özgürce ve güvenli bir şekilde oyun oynayabileceği bir sokak haline getirildi. Çocuk sokağındaki çocuklar Pazartesi ve Çarşamba günleri birbirinden farklı etkinliklerde yer alacak.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından 2014 yılında başlatılan projenin ulusal koordinasyonunda, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesel Teşkilatı ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi bulunuyor. Lüleburgaz Belediyesi IKEA ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin finansman desteği ile yürütülen, “Çocuk Dostu Şehirler” projesinde paydaş olarak yer aldı.

Her şey çocuklarımız için

Söz konusu projenin amaçlarından biri, “Çocukların ihtiyaçlarına yönelik politikalar ve programlar tasarlamak, çocukların oyun ve gelişim haklarına erişimlerini sağlamak amacıyla kentsel alanlarda çocuk dostu mekânlar yaratmak” olarak belirlendi. Proje amacının gerçekleştirilmesine ilişkin Yeni Mahalle Özbek 1. Sokak “Çocuk Sokağı” olarak düzenlendi.

UNICEF ve IKEA hibe etti

Unicef ve IKEA’nın malzeme satın alımı ile hibe desteğinde bulunduğu proje kapsamında; ses-ışık-sahne sistemi, çöp kovası, banklar, çocuk çadırları, bahçe setleri, masa, sandalye, ressam sehpası vb. materyaller Lüleburgaz Belediyesi’ne hibe edildi.

Kent Konseyi Çocuk Meclisi de katıldı

Proje kapsamında; 22-25 Haziran 2015 Çocuk Hakları ve Katılımı Eğitimine Lüleburgaz Kent Konseyi Çocuk Meclisi tarafından ve 14-18 Eylül 2015 Aile Eğitim Programı Eğiticinin Eğitimi’ne belediye personeli ve kent konseyinden katılım sağlanmıştır.

Projenin amacı

Projenin amaçları; “Çocukların ihtiyaçlarına yönelik politikalar ve programlar tasarlamak, çocukların Oyun ve gelişim haklarına erişimlerini sağlamak amacıyla kentsel alanlarda çocuk dostu mekanlar oluşturmak” olarak belirlenmiştir. 2 Ekim 2015 tarihinde UNICEF ve IKEA temsilcileri ile Lüleburgaz’da toplantı organize edilmiştir. Proje amacının gerçekleştirilmesine ilişkin Yeni mahalle Özbek 1. Ara Sokak ’Çocuk Sokağı’ olarak düzenlenmiştir. Projede asıl olan, çocuklara ait sokaklar kurarak buralarda onların istek ve arzuları doğrultusunda, hem eğlenip hem de öğrenebilecekleri çocuk dostu mekanlar kurmaktır.

Çocukların sokağı

Çocuk Dostu Şehir olan Lüleburgaz’da mevcut 15000 çocuğumuz için UNICEF ve IKEA ortak projesi olarak düzenlenen, çocukların görüş ve önerileri doğrultusunda çocuklar için özel düzenlemeyle kullanımlarına sunulmuştur. Proje kapsamında, ses-ışık-sahne sistemi, çöp kovası, banklar, çocuk çadırları, bahçe setleri, masa, sandalye, ressam sehpası gibi materyaller Lüleburgaz Belediyesi’ne hibe edildi. Araç trafiğine kapatılan, çocukların unutulmaya yüz tutmuş oyunları yeniden oynayabilecekleri, oyunların yanı sıra sergi, gösteri gibi çeşitli etkinlikleri de gerçekleştirebilecekleri “Çocuk Sokağı”, çocukların özgürce ve güvenli bir şekilde oyun oynayabileceği bir sokak haline getirildi.

 

Call Now ButtonÇağrı Merkezi