MENÜ KAPAT

Çınaraltı’nda medya konuşuldu

Belediyemizin Kültür Etkinlikleri kapsamında alanında uzman kişileri Lüleburgaz halkıyla buluşturmaya bu yıl da devam ediyoruz.  2017 yılında başlatılan “Çınaraltı Sohbetleri” bu yıl ‘Umut Verenler’ başlığıyla devam ediyor. 1 Ağustos’ta Zübeyde Hanım Parkı’nda bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Çınaraltı Sohbetleri’nin konukları İsmail Saymaz ve Melis Alphan oldu.

Celal Pir’in moderatörlüğündeki programda, İsmail Saymaz ve Melis Alphan ‘Medya’ üzerine değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşın temel haklarından haber ve bilgi alma hakkı, gazetecilerin yaşadıkları sıkıntılar, sosyal medyanın gücü, yerel medya, medya sektörünün geçmişi ve bugünü, medya-toplum-siyaset-ticaret ilişkisi üzerine Lüleburgaz halkıyla birlikte derinlemesine sohbet edildi. Karşılıklı soru ve cevapların ardından program sona erdi.

İsmail Saymaz kimdir?

11 Temmuz 1980, Rize doğumlu olan gazeteci ve yazar İsmail Saymaz, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. Saymaz, 15 yaşında yerel radyolarda edebiyat programları yapmış daha sonra yerel televizyon programlarında tartışma programlarına katıldı. Gazetecilik hayatına Rize’de başlayan Saymaz, İstanbul ve Konya’da da yerel gazetelerde çalıştı.

İnsan hakkı ihlalleri ve düşünce özgürlüğü üzerine çeşitli haberler yapmış ve bu konularda kitaplar yayınladı. 2014 yılında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yılın “100 Basın Kahramanı” listesinde yer aldı. Saymaz gazetecilik mesleği dışında çeşitli haber kanallarındaki tartışma programlarına da katılıyor.

Melis Alphan kimdir?

1978 İzmir doğumlu olan, gazeteci Melis Alphan, İzmir Amerikan Koleji’nden mezun oldu. Lisansını Londra’da London Institute’ta tamamlayan Alphan, 2001 yılında gazetecilik mesleğine Radikal Gazetesi’nde başladı. Radikal Gazetesi’nden Milliyet Gazetesi’ne geçmiş daha sonra Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Alphan, Gazeteciler Cemiyeti’nin En İyi Röportaj Ödülü de dahil olmak üzere pek çok gazetecilik ödülü aldı. Melis Alpman, Hürriyet’ten 2018 yılında ayrıldıktan sonra Cumhuriyet’te köşe yazmaya başladı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi