MENÜ KAPAT

Celaliye köyünde mavi dil hastalığı görüldü

Lüleburgaz’a bağlı Celaliye Köyü’nde bir küçükbaş hayvan işletmesinde mavi dil hastalığı görülmesi nedeniyle Lüleburgaz İlçesi Hayvan Sağlığı ve Zabıta Komisyonu tarafından Celaliye Köyü’nün tamamının koruma bölgesi ilan edilmesine karar verildi.

Celaliye köyünde küçükbaş hayvan işletmesinde gelen ihbar üzerine alınan kan numuneleri sonucunda, küçükbaş hayvanlarda mavi dil hastalığı olduğu tespit edildi. Hastalığın tespiti sonrası Lüleburgaz İlçesi Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda aşağıdaki kararları almıştır:

1- Hastalık çıkışı olan işletme merkezi olmak üzere 3 kilometre çap içerisinde kalan Celaliye Köyü’nün tamamının Koruma Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir.

2- Hastalık çıkışı olan işletme merkezi olmak üzere 10 kilometre çap içerisinde kalan Karaağaç, Ceylanköy, Eskitaşlı, Yenitaşlı, Tatarköy, Hamitabat, Çeşmekolu, Turgutbey köylerinin Gözetim Bölgesi olarak ilan edilmesine karar verilmiştir.

3- Koruma ve Gözetim Bölgeleri’nde kalan mavi dil hastalığına karşı duyarlı sığır, koyun ve keçi cinsi hayvanların ve bunlara ait semen, ovum ve embriyolarının hareketlerinin hastalık çıkışı olan 16.07.2021 tarihinden itibaren 40 (kırk) gün boyunca kısıtlanmasına karar verilmiştir.

4- Acil kesimi yapılmak üzere transfer edilen hayvanların nakil günü hayvanlarda mavi dil hastalığına ilişkin herhangi bir klinik bulgu görülmemesi şartıyla kısıtlamadan muaf tutulmasına karar verilmiştir.

5- Gözetim Bölgesi’nde bulunan koyun cinsi hayvanların mavi dil aşısı ile aşılanmalarına karar verilmiştir.

6- Hayvanların ve hayvanların barındırıldığı binalar ile binaları çevreleyen alanların düzenli ruhsatlı insekt öldürücülerle ilaçlanmasına karar verilmiştir.

7- Vektörlerin aktif olduğu zamanlarda hayvan hareketlerinin kısıtlanması için hayvanların belli sınırlar içerisinde tutulmasına karar verilmiştir.  

Call Now ButtonÇağrı Merkezi