MENÜ KAPAT

“Biz İstanbul Sözleşmesi’nden hiç vazgeçmedik!”

Lüleburgaz  Belediyesi kadınların başta yaşam hakkı olmak her türlü hakkını güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’ne hizmet binasına 4 metrelik dev pankart asarak destek verdi. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin düşüncesinin dahi kabul edilemez olduğunu söyleyen Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, “Biz İstanbul Sözleşmesi’nden hiç vazgeçmedik. Asla da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere çok sayıda kazanımını içeren İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yönünde başlatılan tartışmalar sürerken, Lüleburgaz Belediyesi İstanbul Sözleşmesi’ne belediye hizmet binasına dev pankart asarak destek verdi. İstanbul Sözleşmesi’nden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceklerini söyleyen Başkan Gerenli, konu hakkında çarpıcı mesajlar verdi.

“VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Başkan Gerenli, çağdaş Cumhuriyet kenti Lüleburgaz’da kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta her zaman bir adım önde olduğunu söyleyerek bu durumdan gurur duyduğunu söyledi. Kadına şiddetin her geçen gün arttığı ve vahşice kadın cinayetlerinin işlendiği bu günlerde mahkemelerin katillere halk arasında takım elbise ve kravat indirimi olarak bilinen iyi hal ve haksız tahrik indirimleri verdiğini hatırlatan başkan Gerenli, bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’ne sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi. Gerenli, “Lüleburgaz’da kadınlar her zaman bizimle birlikte sosyal ve ekonomik hayatın içerisindeler. Bizim yanımızdalar, hatta çoğu zaman önümüzdeler. Biz İstanbul Sözleşmesi’nden hiç vazgeçmedik. Asla da vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“LÜLEBURGAZ’DA KADININ ADI VAR”

Lüleburgaz’da kadın haklarına büyük önem verildiğini söyleyen Gerenli, sadece Lüleburgaz Belediyesi’nde müdürlerinin hemen hemen yarısına yakının kadınlardan oluştuğunu kaydetti. Başkan Gerenli, “Lüleburgaz’da kadının adı her zaman var oldu. Var olmaya da devam edecek. Gururla imzaladığımız ve adını dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’un adını alan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmemiz mümkün değildir. Kadına; iş, sosyal ve aile hayatında önemli kazanımlar veren ve kaldırılması bir yana aktif bir şekilde uygulanması gereken İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi düşünmek kabul edilemez bir durumdur” şeklinde konuştu.

GERÇEK ÖRNEK LÜLEBURGAZ

Meclis kararıyla 2016 yılının Lüleburgaz’da “Kadın Yılı” ilan edildiğini hatırlatan Başkan Gerenli, şöyle devam etti; “Toplumsal cinsiyet ve eşitlikçi yaklaşım doğrultusunda somut adımlar atan bir belediyeyiz. 2016 yılında hayata geçirdiğimiz Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi bu konuda atılan en somut adımlardan birisidir. Aynı yıl içerisinde şehirlerin Oscar’ı olarak bilinen Guanghzou Kentsel İnovasyon Ödülleri’nde “Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar” projesiyle 171 ülke, 301 proje içerisinde ilk 15 proje arasına girerek Türkiye’yi ve Lüleburgaz’ı gururla temsil ettik. Hedefimiz çağdaşlık ve demokrasi için gerekli bir değer niteliğindeki kadın erkek eşitliğini hayata geçirmek; politik, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamın her alanında etkili bir biçimde uygulanmasına liderlik etmektir. Amacımız toplumsal cinsiyet eşitliğini oluşturacak sistemi kurmaktır. İstiyoruz ki Lüleburgaz’dan yakılan bu kıvılcım bir alev topuna dönüşerek ülkenin dört bir yanına yayılsın.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi