MENÜ KAPAT

Bisikletseverelere Nefes Eğitimi

2017 Bisiklet Yılı Kapsamında bisikletseverlere Nefes Farkındalığı ve Doğru Nefes Alma Teknikleri eğitimi verildi.

Nefes Farkındalığı ve Doğru Nefes Alma Teknikleri eğitimini Yoga Eğitmeni Nurcan Aral verdi. Aral tarafından üç gün boyunca verilen, nefes farkındalığı ve doğru nefes alma eğitimleri uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Ücretsiz olarak verilen eğitimde Nurcan Aral, Lüleburgaz Bisiklet Motosiklet Gençlik Spor Kulübü Derneği Bisiklet Takımına ve tüm bisiklet severlere doğru nefes alma tekniklerinin öneminden bahsetti. Nurcan Aral, eğitimlerde yaptığı konuşmalarda şu bilgiler üzerine açıklamalarda bulundu: “Nefes almak, çok önemli bir fizyolojik olaydır. Aldığımız nefes ile; taze oksijen yakıtı bedenimizdeki besin maddelerini enerjiye dönüştürür ve atık ürünümüz olan karbondioksiti dışarı atar. Beden, ihtiyacı olan bu enerji ile yaşamını devam ettirir. İnsanların büyük çoğunluğunun toplam nefes kapasitesinin çok az bir oranını kullandığı biliniyor. Örneğin nefes alma kapasitesinin %40’ını kullanan bir kişi, hayattan %40 neşe, bolluk ve keyif alıyor, %40 sağlıklı, %40 dengeli bir hayat yaşıyor denilebilir.

Diyaframı Kullanabilmek

Gündelik hayatta karşımıza çıkan pek çok stres faktörü, diyafram kasımızın gergin bir şekilde tutulmasına, nefesimizi dolu dolu alamamamıza sebep olabilir. Diyafram kası kullanılmadığında nefes sığ ve göğüs kısmında kalır. Böylece huzursuzluk, yorgunluk gibi durumlarla karşılaşılır. Doğru nefes almak, derin, akıcı ve bütünsel olmalıdır.

Doğru nefes, havayı ciğerlere tam olarak doldurmak ve nefes alış verişi esnasında diyafram kasını kullanmak olarak açıklanır. Diyafram kası, akciğerlerin hemen altında bulunan bir kastır. Bu kasın hareket etmesiyle birlikte vücudumuzun karın bölgesi de beslenmeye başlar ve nefes tüm vücuda dolar.” Eğitmen Nurcan Aral ve eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen Lüleburgaz Bisiklet Motosiklet Gençlik Spor Kulübü Derneği ne teşekkür ederiz.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi