MENÜ KAPAT

Binlerce yıllık bir spor: Muay Thai

Lüleburgaz Belediyesi ile Türkiye Muay Thai Federasyonu Kırklareli İl Temsilciliği’nin birlikte düzenlediği “Lüleburgaz Belediyesi Muay Thai Turnuvası Cumhuriyet Kupası” etkinliği vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Belediyemizin 2017-2021 Stratejik Planlamada yer alan “Etki yaratan kent olmak” amacı, “Yaşam akademilerinde gerçekleşen faaliyetler ile akademilerin kent ve kentli ile bağlarını oluşturmak” hedefi, “Yıldız Yaşam Akademileri’nde yerel, ulusal ve uluslararası turnuva ve organizasyonların düzenlenmesi” faaliyeti kapsamında; 21 Ekim’de “Lüleburgaz Belediyesi Muay Thai Turnuvası Cumhuriyet Kupası” etkinliği düzenlendi.

Türkiye Muay Thai Federasyonu Kırklareli İl Temsilciliğinin faaliyet programında yer alan turnuvada Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul ve Kırklareli’nden 130 sporcu mücadele etti. Turnuvaya Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli’nin gonga vurup müsabakayı başlatmasıyla devam etti. Gün boyu devam eden müsabakalara vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.

Muay Thai nedir?

Muay Thai (Tayca: มวยไทย), Tayland’da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu. Tayland Boksu da denir. Başta Tayland olmak üzere Myanmar (eski adı ile Burma), Kamboçya, Laos gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır. Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı oldukça sert bir dövüş sanatıdır.

Muay Thai’de eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Muay Thai’de tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarından daha yavaşlık vermekle birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır.

Müsabaka öncesinde yarışmacılar, hem dini hem de ısınma amaçlı belirli seremonik dansları yaparlar.

Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Muay Thai’de de kondüsyonun önemli bir yeri vardır. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondüsyon için gereken çalışmalara Muay Thai’de özellikle yer verilmektedir. Diğer bazı mücadele sporları antrenmanında kullanılan koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar Muay Thai’de de uygulanır.

Muay Thai, “diz, dirsek, yumruk ve tekme” vuruşlarından dolayı 8 organ dövüşü olarak da adlandırılır. Geleneksel Muay Thai, Muay Boran ve Bando sistemlerinde kafa vuruş teknikleri de olduğundan bazen 9 organ sistemi olarak da isimlendirilir.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi