MENÜ KAPAT

BEST BUDDİES TANITIM TOPLANTISI

Best Buddies Turkey sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısı, 21 Ocak Perşembe günü Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde gerçekleştirildi. ‘Best Buddies Tanıtım Toplantısı’ 13 yaş üzeri ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için düzenlendi.

Best Buddies, uluslararası bir sivil toplum girişimdir.  Zihinsel ve Gelişim Engelli bireylerle, gönüllüleri arkadaş yapan bir program olup; kelime anlamıyla en yakın arkadaş anlamına gelmektedir. Hayatınızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlayarak, toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli Bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmaktır.

Programın içeriği

BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj, sosyal medya ve yüz yüze iletişim kurup, iki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz. Kafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşamınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz.

Trakya bölgesinde büyümeye devam eden Best Buddies Turkey, proje sunumunu Lüleburgaz gönüllülerle paylaştı.

Best Buddies Projesinin 5. Yılında Trakya’daki il ve ilçelerin ilgisi, bir Edirne’de Anadolu lisesinde başlayan çalışmanın ötesine geçti. Yaklaşık 2 aydır, Best Buddies’i anlamak ve işlemek amacıyla her türlü detayı çalışan Lüleburgaz’daki gönüllü ekip, 350 kişinin katıldığı bir toplantının ev sahipliğini organize etti. Projenin 25 yıldır, engelli çalışmaları konusundaki en hassas başlığı olan; sayı değil içerikli çalışma başlığını yansıtması bakımında bu toplantı büyük bir emsal oluşturdu. Toplantıya sadece öğrenciler ve eğitmenler değil, yerel yönetim, eğitim kurumları yöneticileri ve temsilcileri, rehabilitasyon merkezi yönetici ve öğretmenleri, engelliler, engelli aileleri, kent konseyi çalışanları ve destekçileri ile projeye ilgi duyan bir çok gönüllü katıldı.

Tanıtım toplantısı sunumu, Best Buddies Turkey Program koordinatörü Selim ERAYDIN ve Best Buddies Turkey Trakya Program Koordinatörü Recep ALTINORDU tarafından yapıldı. Toplantı, Lüleburgaz Kent Konseyi Engelli Meclisinin desteği gerçekleştirdi. Sunuma, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin HALEBAK, Başkan Yardımcısı Kevser ÖZKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim ÇETİN, Şube Müdürü Mustafa Yücel BİLGİÇ, RAM Müdürü Alper İLASLAN,Ticaret ve Sanayi Odası Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Barbaros GÖRKEM, Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Aysel BALKAN, Genel Sekreter Fatma SEZGİN, Engelliler Meclisi Başkanı Sibel UZUNLAR ile birlikte Lüleburgazdaki liselerden yaklaşık 350 ye yakın öğrenci katıldı. Tören, Lüleburgaz kent konseyinin çalışmalarının anlatıldığı sunumla başladı. Bir saat süren toplantı, katılımcıların interaktif katılımı ilgi ile takip edildi.

Best Buddies Turkey Ekibi bu etkinliğin, Lüleburgazda gerçekleşmesine aracı olan ve öncülük eden, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin HALEBAK’a, Lüleburgaz Kent Konseyi gönüllüleri ile Sayın Sennur GÜNENÇ’e şükranlarını sunar.

26. yılına giren Best Buddies, 54 ülkede faaliyet gösteren zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve 850.000 gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Kurucusu, ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver, projeyi ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlatmış. Best Buddies Türkiye’de, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) gözetiminde ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 4 yılda 20 okul ve 100 ebeveynin katıldığı projede, şu ana kadar 400’ün üzerine arkadaşlık yapılmış. Cindy Crawford ve Romero Britto gibi dünyaca ünlü isimlerin Küresel Arkadaşlık Elçisi olduğu projeye Türkiye’de, Ulusal bir televizyon kanalında Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Gözde Atasoy, Arkadaşlık Elçisi olarak destek veriyor. Projeye başvurmak içinwww.bestbuddiesturkey.org sitesini ziyaret ederek başvuru formu talebinde bulunabiliyorsunuz. Tüm gönüllülerle yapılan yüz yüze görüşmeler soncunda eşleştirmeler yapılıyor. Şu an kurumun gönüllü listesinde kayıtlı yaklaşık 1.500 kişi bulunuyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi