MENÜ KAPAT

BEST BUDDİES KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

Best Buddies, uluslararası bir sivil toplum girişimidir. Zihinsel ve Gelişim Engelli bireylerle, gönüllüleri arkadaş yapan bir programdır. Best Buddies Turkey Projesinin kapanış töreni Lüleburgaz Belediyesi Fuaye Salonunda gerçekleştirildi.

Best Buddies Turkey Projesinin kapanış töreninde 11 gönüllü ile 11 eşleşemeyen öğrenciye sertifikaları verildi.Törene Lüleburgaz Belediye Başkanvekili Deniz Şahin, Başkan Yardımcısı Kevser Özkan, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, Şube Müdürü Mustafa Yücel Bilgiç, RAM Merkez Müdürü Barbaros Görkem Şinikoğlu, Kent Konseyi Başkanı Aysel Balkan, Kadın Meclisi Başkanı Sibel Pişkin, Engelliler Meclisi Başkanı Sibel Uzunlar, gönüllüler ve aileleri katıldı.

Programın amacı

Programda Best Buddies Turkey Tanıtım Filmi izlenmesi ile başladı. Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Barbaros Görkem Şinikoğlu, proje hakkında bilgiler verdi. Şinikoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Best Buddies 1989 yılında Anthony Kennedy Shriver tarafından Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur. Türkiye, bu programın 50. uygulama noktası olarak Best Buddies Turkey adıyla 2011 yılında kuruldu. Best Buddies International aynı yıl, engelliler ve sosyal dezavantajlı gruplar yararına alternatif ve yenilikçi projeler üretip uygulayan Alternatif Yaşam Derneği AYDER’e 2011 yılı başında Best Buddies Turkey’i oluşturma sertifikasını verdi. Programın amacı, toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmaktır. Lüleburgaz’da toplam 11 gönüllü ve proje adıyla 11 buddy (özel gereksinimli buddy) eşleşerek projeyi yürüttüler. Eşleşemeyenler ise göstermiş oldukları bu özveriden dolayı sertifika almaya hak kazandılar.

Amaç; ergenlik dönemindeki bireylerin akran zorbalığı yaşamalarının önüne geçmek, sosyal kabul ve ergenlik döneminin en büyük dinamiği olan soyut anlamda olan gelişim düzeyine özel gereksinimli bireylerin de yer edinmesini sağlamaktır. Lüleburgaz’da aile katılımı sağlanarak etkinlik düzeyine taşınmasının nedeni, gelişim dönemi özelliklerine göre algılanan ebeveyn tutumunun bu soyut düşünceye ve çevreye odaklı gelişim göstermesidir.”

En büyük çabamız

Lüleburgaz Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sibel Uzunlar da programda konuşma yaptı. Uzunlar şöyle konuştu: “En büyük çabamız aradaki uçurumları gidermektir. Olağan dışı görülen, hiçbir beklentisi yokmuş gibi yaşama mahkûm edilen, eşit yaşam koşullarına sahip olamayan korku dolu karşılıklı bakışmalara maruz kalan çocuklarımızla arada oluşan uçurumların giderilmesi en büyük çabamızdır. Onların nefesi ve yüreği olup, umutsuz yaşam koşullarının iyileştirilmesi asıl amacımızdır. Engelliye doğru yaklaşım ‘Best Buddies’ yani en iyi arkadaşım uluslararası projesine Lüleburgaz Kent Konseyi olarak bütün genç öğrencilerimize tanıtımını yaptık. Emeği geçen herkese, gönüllülerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların tamamlanmasının ardından projede engelli öğrencilerle eşleşen ve eşleşemeyen tüm öğrencilere, Kent Konseyi Başkanı, Kadın Meclisi ve Engelli Meclisi Başkanlarına sertifikaları verildi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi