MENÜ KAPAT

Belediyemize ‘Sıfır Atık’ Belgesi

Belediyemiz, 12/7/2019 tarih ve 30829 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında, ana hizmet binasında ve tesislerde geçerli olmak üzere Ocak ayından itibaren sürdürülen “Sıfır Atık Sisteminin” kurulması çalışmalarını tamamladı.

Tamamlanan bu çalışmayla birlikte Lüleburgaz Belediyesi 18/6/2020 tarih ve TS/39/B1/3/1 sayılı yazı ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce “Temel Seviye Sıfır Atık Belgesini” almaya hak kazandı.

Her atığa ayrı kutu

Belediye ana hizmet binası içerisinde çalışma alanlarındaki çöp kutuları kaldırıldı. Bina genelinde 16 noktada süprüntü, kağıt, cam, plastik, metal atıkların toplanabileceği ayrı ayrı atık toplama kutuları yerleştirildi.

Atık Toplama Eğitimi verildi

Sıfır Atık Yönetim Sistemi kapsamında belediye binasında çalışan temizlik personeline kademeli olarak eğitimler verildi. Eğitimlerde, belediye temizlik personeli sıfır atık konusunda ayrıştırma ve atık istiflenme konularında bilgilendirildi. Belediye hizmet binasında başlayan Sıfır Atık Toplama Projesi, kentimizin tamamına yayılacak.

Sıfır Atık Projesi hayata geçti

Belediyemiz tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi, 1 Temmuz itibariyle hayata geçti. Belediyeye ait 7 ayrı atığı toplayabilecek kapasitede olan atık toplama aracı, 1 Temmuz  saat 10.00 itibariyle mahalle muhtarlıklarına giderek vatandaşın atığını toplamaya başladı.  Sürekli hale getirilecek uygulama, 24 ayrı noktaya yerleştirilecek atık toplama makinesiyle güçlendirilecek.

24 Noktaya Atık Matik

Atık matik makineleri her 5 bin kişiye bir adet düşecek şekilde yerleştirilecek. Evlerinde biriken atık malzemelerle makinelere giden vatandaşların attıkları, makine içinde niteliğine göre otomatik olarak bölmelere ayrıştırılacak.

7 ayrı atığı toplayabilecek

Belediyemiz tarafından önümüzdeki yıl kompos makinesiyle birlikte elma, salata kabuğu gibi yiyecek artıkları eritilip gübre yapılacak. Belediyeye ait atık toplama aracı 7 ayrı atığı toplama kapasitesine sahip.

İlk aşama muhtarlıklarla başlayacak

Kent geneline yayılacak olan atık toplama işlemi öncelikle muhtarlıklarla birlikte başlayacak. Vatandaşlar hangi mahallede ikamet ediyorsa o mahallenin bulunduğu muhtarlık hizmet binasına giderek biriktirdikleri atıkları bırakacaklar. Atık toplama aracı da belirlenmiş olan saatlerde muhtarlıklara gelip atıkları toplayacak.

Atıklar geri dönüştürülebilecek

2021 Çevre Yılı öncesinde çevreye zararı en aza indirmeyi planlayan Lüleburgaz Belediyesi, söz konusu uygulama sayesinde her ay KIRKAB’a giden 120 bin ton çöpün tamamını geri dönüştürülebilir atık olarak toplamayı hedefliyor.

Bu sayede Lüleburgaz’da toplanan hiçbir atık çöp olarak gönderilmeyip, yüzde 100 geri dönüştürülecek.

Atık Toplama Programına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Call Now ButtonÇağrı Merkezi