MENÜ KAPAT

Belediye Meclisi’nde yeni dönem

Lüleburgaz Belediye Meclisi açılışı 3 Eylül’de Sokollu Külliyesi Hamamı Belediye Meclis Binası önünde törenle yapıldı. Açılış töreninde Belediye Başkanımız Murat Gerenli, Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkan Yardımcısı Tuğba Demirbaş ve Prof. Dr. Zeliha Berksoy önemli değerlendirmelerde bulundu. Törende, Prof. Dr. Zeliha Berksoy’a, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (r) bendi uyarınca Lüleburgaz Belediye Meclisi’nin 09.04.2018 gün ve 2018/60 sayılı kararıyla verilen ‘Lüleburgaz’ın Fahri Hemşehrilik Beratı’nın takdimi gerçekleştirildi.

Açılış töreninin ilk konuşmasını, Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkan Yardımcısı Tuğba Demirbaş yaptı.

“Belediye Meclisi’ne minnettarız”

Demirbaş konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Bizim için manevi anlamı ölçülemez nitelikte olan bir yılın öncesinde, Belediye Meclisimize başarı dolu bir çalışma dönemi dilerim. Cumhuriyetimizin 100. yaşına doğru ilerlediğimiz günümüzde, kurtuluş ve varoluş mücadelemizi de anlayacağımız yıllara erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl, bu anlamda bir kıvılcımdır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ne hakettiği yarınları vermek için giriştiği mücadelenin ruhu, 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya basmasıyla ete kemiğe bürünmüştür. 2019, bu ruhun hala içimizde olduğunu herkese göstermek adına eşsiz bir fırsattır.

Kendini ulusunun varlığına adamış Atatürk’ün izindeki Türk Gençliği olarak, omuzlarımızdaki yükün farkındayız. Gençlik Meclisi olarak bu yıl 26 Ağustos’ta Afyon Kocatepe’de aziz şehitlerimizin huzurunda bir söz verdik. Şimdi size bu sözü açıklıyorum: ‘Bu vatana, özgürlüğümüze göz dikenlere, kanı ve canı pahasına dur diyen bir milletin evlatlarıyız.’ ‘Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip çıkacağız. Milli kültürümüzü, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız.’ diyen Atatürk’ün mirasçılarıyız.

 Zaman ve mekan ne oluşa olsun,

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda

Gösterdiğin hedefe

Durmadan yürüyeceğimize

And içeriz!

 Lüleburgaz Gençliği, Ata’nın yolunda önümüzdeki yılı kendisine hediye eden Belediye Meclisi’ne minnettardır. ‘Gençler! Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.’ Sözünü boşa çıkarmayacak azim ve kararlılıkla bu yıla hazırız. Kentimizin, özgür, çağdaş, medeni gençliği adına 2019 Atatürk’ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı hepimize kutlu olsun!”

Üçüncü Fahri Hemşehrimiz Prof. Dr. Zeliha Berksoy

Açıl töreni programının devamında, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, sanatçı, bir “Atatürk kızı” olarak bilinen Ünlü opera sanatçısı Semiha Berksoy’un kızı olan Prof. Dr. Zeliha Berksoy, konuşmasını gerçekleştirdi. Berksoy konuşmasında düşüncelerini şu ifadelerle paylaştı: “Benim burada en heyecanlı yaşadığım gece 27 Mart’tı. Lüleburgaz Belediyesi 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlamasına burada katıldım oyun oynadım. Doğum günümde oynamak inanılmazdı. Ardından dostça bir karşılama ve kutlama yaşadım. Sizi hemşehri yapalım dediler, ardan aylar geçti ve haber geldi biz de bugün burada buluştuk. Lüleburgaz gerçekten son derece düzenli, halk da son derece eğitilmiş ve güzel insanlar, güzel dostluklar var. Bunun yanında şunu söylemek istiyorum: Davetinizde onur duyuyorum. Ben şimdi Atatürk’ten bahsetmek istiyorum. Benim mesleğime ve sanatçılara son derece değer ve önem vermiş, akademik eğitimi memleketimize getirmiş insan Atatürk’tür. Cumhuriyet’ten sonra sanat çok yüce bir yerde ve uygar memleketlerin düzeyinde anlaşılıp o şekilde eğitim verilerek yaratılmış bir durum oldu. Cumhuriyet’te Atatürk sanat için büyük bir harekete girişiyor. Musiki Muallim Mektebi’nde hoca yetiştiriyor. Opera oynatıyor, yazdırıyor. Ankara’da Musiki Muallim Mektebi’nin elemanlarıyla bir orkestra kuruyor. Cumhurbaşkanlığı orkestrası ve opera oynatıyor. Bugün Ankara’da resim heykel müzesi denilen binayı yaptırıyor. Bir buçuk yıl içinde opera inşa ettiriyor. Ondan sonra da Ankara’da hala hiçbir opera binası inşa edilmedi. Ankara başkent olmasına rağmen…  Şu anda kullanılan yer bir malzeme ofisi. Tüm bunlar böyleyken Atatürk durmuyor. Almanya’daki bilim adamlarını alıyor, İstanbul’a ve Ankara’ya üniversitelere yerleştiriyor. Çok önemli isimleri de Ankara Devlet Konservatuarı’na getiriyor.  Atatürk, ‘sanat bilimdir ve çağdaş bir yapıdır’ diyor.”

 Bütün ümidim gençliktedir!

Atatürk’ün vefatının ardından kurumların işlevlerine devam ettiğini ve bu kurumların önemli miraslar olduğunu söyleyen Berksoy konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Atatürk 1938’de vefat ediyor ama bu kurumlar kapanmıyor ve devam ediyor. 1949‘da İlk Devlet ve Opera Tiyatrosu açılıyor. O yıldan bu yana çok güzel oyunlar oynanıyor. Tüm bunlar büyük bir kültür ve sanat mirası… 1970’den beri bütün Türkiye’yi gezdim. Tabiki alt yapı konusu bizi her zaman üzdü. İşin tuhaf tarafı hala aynı yoksulluklar var. Bunlar üzüntü verici ama şöyle bir şey var, yeni kuşaklar son derece enerjik ve inançlı. Tiyatroya inanıyorlar, seviyorlar heyecan duyuyorlar. İşte önemli olan da bu… İş binada değil, oyuncuda. Oyuncunun gücünde, nefesinde… Bu konuda hiçbir ümitsizliğe kapılmıyorum. Bizim çocuklarımız, bütün ülkelerin çocuklarından daha yetenekli… Bizim oyuncularımızdaki zeka kıvraklığı, yaratıcılık, çabuk anlamak, doğaçlama yeteneği ve farklı şeyler sunmak gibi enerjileri var. Bu herhalde bizim topraklarımızdaki kültür zenginliğinden geliyor. Gerçekten Atatürk’ün sayesinde, Cumhuriyet’le birlikte tüm sanat dallarında çok yetenekli atılımlar yapan bir memleketiz. Her dalda Türk sanatçısı uygarlık seviyesine çıkıyor.”

Berksoy’a konuşmasının ardından Belediye Meclisi’nin aldığı kararla ‘Lüleburgaz’ın Fahri Hemşehrilik Beratı’ Belediye Başkanımız Murat Gerenli tarafından verildi. ‘Lüleburgaz’ın Fahri Hemşehrilik Beratı’ daha önce Lüleburgaz Eski Savcısı Hüsnü Aldemir ve Prof. Dr. Kenan Mortan’a verilmişti. Lüleburgaz’ın tarihsel, kültürel, doğal mirasını ve fiziksel varlıklarını korumak ve geliştirmek, sürdürülebilir planlamalar yaparak ve uygulayarak, Yaşamaktan Mutlu Olacağımız Bir Kent’i yaratmak için gösterdikleri özverili çalışmalar ve gönüllü katılımlarından dolayı Prof. Dr. Zeliha Berksoy’a, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (r) bendi uyarınca Lüleburgaz Belediye Meclisi’nin 09.04.2018 gün ve 2018/60 sayılı kararıyla ‘Lüleburgaz’ın Fahri Hemşehrilik Beratı’ verilmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Çok önemli bir karar

Açılış töreninin devamında Belediye Başkanımız Murat Gerenli de görüşlerini paylaştı. Gerenli konuşmasında şu sözlere yer verdi: “450 yıllık tarihi yapının önünde bir Eylül ayında bir aradayız. Tam da ülkemin türlü zorluklarla mücadele ettiği, tam da bu mücadelede birlik ve beraberliğin ülkem adına çok önemli olduğu bir dönemde… Bizler burada milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri olarak kentimize ve geleneklerimize yakışır biçimde kol kola omuz omuza yaşadığımız topluma umut vermeliyiz. O nedenle Lüleburgaz Belediyesi olarak kentlilik bilinci içerisinde, bireylerin kendilerini geliştirdikleri bir kent yaratmak, bir arada mutlu ve huzurlu bir yaşamı kurmak ve sürdürmek adına çok önemli kararlar alıp projeler üreterek hayata geçiriyoruz. 2015 yılının Mart ayında benim de içinde bulunduğum belediye meclisi, farkındalık yaratmak, bilinçli bir toplum oluşturmak adına çok önemli bir karar aldı. Bu karar Lüleburgaz’da her yılın bir temalı yıl olmasıydı. İlk olarak topluma yön veren, yaşadığı yerin gelişimi ve değişimi için en önemli varlıklar olan kadınlarımızın sorunlarına, beklentilerine ve taleplerine kulak vermek adına 2016 yılını ‘Kadın Yılı’ ilan ettik. Çok sayıda etkinlik planladık ve gerçekleştirdik. Kadınlarımızı sosyal ve ekonomik hayata daha fazla katmak üzere Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’ni (LYKA) inşa ettik. Bugün kadınlarımız orada birbirleriyle iletişim içinde, hem keyifli vakit geçiriyorlar hem de kendi yetkinliklerinin farkına vararak kendilerine ve topluma yararlı olmak adına çok sayıda çalışma yürütüyorlar.”

Kadın Yılı başlangıçtı

2016’nın Kadın Yılı ilan edilmesinin bir başlangıç olduğunun altını çizen Gerenli, “Tabiki ‘Kadın Yılı’ kurumsal anlamda bizim için bir başlangıçtı. Devamında, hayatımız boyunca kaybettiğimizde kıymetini anladığımız, en önemli zenginliğimiz olan sağlığımıza ve toplum sağlığına dikkat çekmek adına 2017 yılını ‘Bisiklet Yılı’ ilan ettik. Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisini (LYMBA) inşa ederek, çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenli bir ortamda bisiklet eğitimi almalarını ve kullanmalarını sağladık. Bisiklet Yılı’nda gerçekleştirdiğimiz en önemli projelerimizden birisi ise ‘Bisiklet Taksi’ projemizdi. Bu projeyle öncelikle engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın gitmeleri gereken yere güvenle ulaşmalarını sağladık ve çevreye olan duyarlılığımızı bir nebze olsun göstermeye çalıştık. Yine bu yıl kapsamında Lüleburgaz için ilk kez ‘Bisiklet Festivali’ni gerçekleştirdik. Bölgemizi ve ülkemizdeki bisiklet tutkunlarını halkımızla buluşturduk.” diye konuştu.

“Bir yılla sınırlı değil…”

Her yıl bir sonraki yılın planının yapıldığını söyleyen Gerenli, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bütün bunların içerisinde yani bir yılı gerçekleştirirken bir sonraki yılı belirleyip planlayarak yürüdük. 2017 yılı Mart ayı Meclis Toplantısı’nda Türk toplumu açısından çok fazla bilinmeyen bir kavram olan inovasyon kavramını öncü ve örnek olma misyonundan hareketle Lüleburgaz halkının hayatına dahil etme kararı aldık. Buradaki hedefimiz yaratıcı düşünceyle üreten ve geliştiren bireyler yetiştirip önce kentimizin, sonra bölgemizin ve ülkemizin geleceğine pozitif yönde katkı sağlamaktı. Bu amaçla, Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde birçok eğitim ve etkinlik gerçekleştirdik. Herhangi bir yanılgı olmaması açısından ifade etmek isterim ki, bizim temalı yıllarımız sadece bir yıl içerisinde yapılacak etkinliklerle sınırla değil. Biz kurum olarak bu yılların halkımız tarafından içselleştirilmesini sağlayıp, sürdürülebilir kılma yolunda hareket ediyoruz.”

Tarihi ve anlamlı bir karar…

Belediye Başkanımız Murat Gerenli 2019 yılını Atatürk’ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı ilan edilmesiyle ilgili olarak da şu açıklamada bulundu: “Ve 2019 yılı… Türk Ulusunun bağımsızlık mücadelesinin başladığı yılın yüzüncü yıl dönümü… Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı yılın yüzüncü yıl dönümünde Belediye Meclisimiz aldığı kararla 2019 yılını Atatürk’ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı ilan etti. Meclis üyelerime bu tarihi ve anlamlı kararı aldıkları için şükranlarımı sunuyorum. Bizler Ata’mızın gösterdiği çağdaş yolda ilerlemeye, Cumhuriyeti’ne, Ata’sına bağlı, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkan nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Bizler Lüleburgaz’da yaşayanlar olarak bölgemizin ve ülkemizin umudu olmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde Belediye Meclisimizin Lüleburgaz’ın geleceğiyle ilgili doğru kararlar alacağına ve başarılı çalışmalar yürüteceğine canı gönülden inanıyorum.”

Belediye Başkanımız Murat Gerenli’nin konuşmasının ardından gerçekleştirilen klasik müzik dinletisi, ikram ve meclis toplantısı ile Belediye Meclisi Açılış Programı sona erdi.

Zeliha Berksoy kimdir?

Zeliha Berksoy, Dostlar tiyatrosu, Ankara Birlik tiyatrosu, Ortaoyuncular, İstanbul Şehir tiyatrosu gibi köklü tiyatrolarda yer aldı. Türkiye’nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatrosunu kurdu. Beşiktaş Akatlar’da Cevdet Anday sahnesini düzenledi ve kurdu.

Çocukluğu Devlet Tiyatrosu kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri arasında geçti. Viyana‘da Devlet Operası’nda ‘Tanrıların Çöküşü“nü izlediğinde üç buçuk yaşındaydı. Devlet tiyatrosunun küçük rollerine çıktı. İdeali Devlet Sanatçısı olmaktı. Ankara Devlet Konservatuarı‘nın tiyatro bölümüne girdi.

Berlin’i Seçti

1965 yılında tiyatro üzerine yurtdışı eğitimi almaya karar verdi. Eğitim için Berlin seçti, çünkü Alman Tiyatrosu ve Almanya‘daki reji sanatı dünyada çok önemli bir boyut ve denek taşıydı. Berksoy o günleri şöyle aktarıyor: “Berlin’e gittiğim zaman şehir ikiye bölünmüştü; Batı ve Doğu Berlin. Batı Berlin, Doğu Almanya’nın içinde küçük bir adaydı. Ancak gece treni ya da uçakla gidilebiliyordu. Gündüz kara yolu ile geçmek yasaktı. Aslında tiyatro sanatçısı olmak benim için bir şanstı. Böylece Doğu ve Batı’daki sanatı aynı anda izleyebiliyordum. Shiller Theatre o zaman Berlin Devlet tiyatrosu gibiydi.” Zeliha Berksoy Shiller‘in reji asistanlığına başladı. Asistanlık görevini yaparken Berlin’deki bütün sanat hareketlerini de büyük bir merakla izlemeye devam etti. Müzeleri ve özellikle modern sanat galerilerini, tiyatroları ve operaları sık sık ziyaret etti.

Türkiye’ye Dönüş

Amacı öğrenebileceği her şeyi öğrenip, kariyerine Türkiye’de devam etmekti. Amacını gerçekleştirmek üzere, kendini tam tiyatrocu olarak donatıp, Türkiye’ye döndü. Türkiye’ye döndüğünde özel ve devlet tiyatroları düzenli bir biçimde oyunlar sergiliyordu. Politik çatışmaların yoğun yaşandığı bir dönemdi. Ankara Sanat Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları, Dormen tiyatrosu gibi dramatik oyunlar oynayan gruplar vardı. Devlet tiyatrosuna yabancılaştığı söyledi ve tiyatrodan ayrıldı.

“Asiye Nasıl Kurtulur ?” yaşantısına yeni bir yön çizdi. Oyunun yazarı Vasfi Öngören, Asiye rolünün Zeliha Berksoy’a verilmesi için ısrar etti. Asiye’nin annesini Semiha Berksoy oynadı. Ankara Birlik Tiyatrosunun sahnelediği oyun büyük başarı kazandı. Berksoy, Asiyeyi tam iki yıl oynadı. Bu rolle birlikte Berlin’e dönmekten vazgeçti.

‘Yosma’ Sahneleniyor

Meslek hayatına, Dostlar tiyatrosunda devam etti. Şehir Tiyatroları‘nda konuk oyuncu oldu. ’Kafkas Tebeşir Dairesi‘, Ferhan Şensoy‘la ‘Yedi Ölüm Günahı‘, ‘Keşanlı Ali Destanı‘, tiyatro kariyerine önemli oyunlar olarak geçti. Bakırköy Belediye Tiyatrosunun, 1974-75 tiyatro sezonunda, tiyatro ve opera sahne öğretim üyeliği yaptı. 1980 yılında üniversiteye geçti. Türkiye’nin üçüncü ödenekli tiyatrosu olan, Bakırköy Belediye Tiyatrosu- Yunus Emre Kültür Merkezi’nin yönetiminde Zeliha Berksoy da vardı.”Jeni“, 1994-95 sezonunda “Matmazel Juli“yi sahneledi. Aynı yıl Brecht’in 100. doğum günü kutlamaları kapsamında ünlü yazarın kolajlarından “Yosma”yı sahneye koymaya karar verdi.

Başarılarla Dolu Sanat Hayatı

Genco Erkal, ‘Yosma’ için yeniden bir düzenleme yaptı. Oyundaki “Jeni” Brecht’in; ‘Üç Kuruşluk Opera’, ‘Mahagoni Kenti’ gibi oyunlarının “Jeni” ‘siydi. Genco Erkal ile birlikte Dostlar Tiyatrosunda pek çok başarılı işin altına imza attı. Birçok başarılı tiyatro oyunu yöneten, oynayan ve üniversitede sayısız öğrenci yetiştiren Zeliha Berksoy bu başarılarının yanı sıra 1989‘da üst üste iki film projesinde yer aldı. Yavuz Özkan‘ın yönettiği “Film Bitti” adlı sinema filminde Kadir İnanır‘la başrolü paylaştı. İkinci film çalışması ise İrfan Tözüm‘le oldu. Bu filmde ona Tarık Akan eşlik etti.

Berksoy , M.S.G.Ü Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünün başkanlığı yapıyor.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi