MENÜ KAPAT

Başkanımız Dr. Murat Gerenli Kırcaali’de Anma Töreni’ne katıldı

Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Mogilvane köyünde 26 Aralık 1984’te henüz bir buçuk yaşındayken annesinin kucağında öldürülen Türkan Feyzullah’ın anma törenine katıldı. Belediye Başkanımız Dr. Gerenli anma töreninden bir gün önce Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanlığını ziyaret etti.

Anma töreni öncesi Türkan Feyzullah’ın mezarı başında dualar okundu ve binlerce kişi Türkan bebeğin mezarına karanfil bıraktı. Mezarı başında gerçekleştirilen anmanın ardından, Türkan Feyzullah’ın anısına yaptırılan çeşmenin önünde toplanıldı. Binlerce kişinin katıldığı törende, silah zoruyla asimilasyona uğratılan ve asimilasyon sürecinde şehit olanlar anıldı. Anma törenine Türkiye’den de pek çok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri katılım sağladı.

Bulgaristan Türklerinin direniş sembolü Türkan Feyzullah

Dönemin totaliter komünist rejimi tarafından ülkedeki Türklere karşı başlatılan asimilasyon kampanyasına karşı gelmek için 26 Aralık 1984’te yüzlerce Türk Mogilyane’den yürüyüşe geçti. Yürüyüşü dağıtmak isteyen asker ve polis, sivil halka ateş açtı. Açılan ateş sonucu annesinin kucağında bulunan Türkan bebek hayatını kaybetti. Komünist rejimin çökmesinin ardından Türkan’ın anısına öldürüldüğü yerde çeşme yaptırıldı. Bulgaristan’daki Türklerin direnişinin sembolü haline gelen Türkan, her yıl diğer şehitlerle birlikte ölüm yıldönümünde dualarla anılıyor.

Anma töreninden bir gün önce Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanlığını ziyaret eden Belediye Başkanımız Dr. Gerenli ziyaret ve anma töreniyle ilgili değerlendirmede bulundu. Gerenli, Bulgaristan ziyaretiyle ilgili konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sınır ötesi iş birliklerimizin ve dostluk ilişkilerimizin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi adına Bulgaristan’da Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanlığını ziyaret ettik. Misafirperverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Bulgaristan’da 1984 yılında Türklere karşı yapılan asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah bebeğin anısına yaptırılan çeşmede şehitlerimiz için düzenlenen anma programına katıldık.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi