MENÜ KAPAT

Başkan Gerenli’den bisiklet yolu müjdesi

Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, Avrupa Hareketlilik Haftası ve 22 Eylül Otomobilsiz Kent Günü etkinlikleri kapsamında ulaşımda bisikleti tercih eden 70 kişiye plaket verdi. Lüleburgaz Yıldızları Motosiklet ve Bisiklet Akademisinde (LYMBA) gerçekleşen törende konuşan Başkan Gerenli, artan çevre sorunlarına dikkat çekerken merakla beklenen bisiklet yollarıyla ilgili müjdeyi verdi. Başkan Gerenli “Altyapılarını tamamladığımızda Lüleburgaz’da bisiklet yollarını hayata geçireceğiz ve daha güvenli bisiklet kullanımını sağlayacağız” dedi.

Lüleburgaz’da ulaşım aracı olarak bisikleti tercih eden aralarında belediye personellerinin de olduğu 70 kişiye plaket verildi. LYMBA’da gerçekleşen ödül töreninde Başkan Gerenli ödül alanlara plaketlerini tek tek takdim etti. Başkan Gerenli daha sonra ödül alan kişilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Harekete geçmeliyiz”

Konuşmasına Türkiye ve dünyada her geçen gün artan çevre sorunlarıyla başlayan belediye başkanımız Gerenli, çevre sorunlarını en aza indirgemek için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Gerenli, “Çeşitli sorunlarla uğraşıyoruz. Şu anda yaşadığımız pandemi önemli bir sağlık sorunu. Bunun dışında ekonomik sorunlar var. Bunların da çözülmesi gerekiyor ama dünyanın karşılaştığı en önemli sorun, hep birlikte mücadele etmemiz gereken, acil olarak bir şeyler yapmamız gereken konu çevre kirliliği ve iklim değişikliğidir. Hepiniz görüyorsunuz. Ülkemizde bugüne kadar yaşanmayan kum fırtınalara, sel felaketleri ve çeşitli ağır, doğa olayları yaşıyoruz. Mutlaka bir şey yapmalı ve harekete geçmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“Bisiklet yollarını hayata geçireceğiz”

LYMBA’nın 2017 Bisiklet Yılı’nda hayata geçtiğini hatırlatan Başkan Gerenli, çalışmalarının LYMBA ile sınırla olmadığını, Lüleburgaz genelinde de bisiklet yollarını hayata geçireceklerini belirtti. Bisikletin bir yaşam biçimi olması gerektiğinin altını çizen Başkan Gerenli, “Bisiklet Yılı’yla birlikte hareketliliği artırmak ve karbon ayak izimizi azaltabilmek için mücadeleye başladık. Altyapılarını tamamladığımızda Lüleburgaz’da bisiklet yollarını hayata geçireceğiz ve daha güvenli bisiklet kullanımını sağlayacağız. İçinde bulunduğumuz akademi Lüleburgaz’da hem bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak hem de akademik olarak doğru ve bilinçli bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için sürekli olarak faaliyetlerin devam ettiği ve Lüleburgaz halkının ve hatta yurtdışından gelen misafirlerimizin sevdiği, benimsediği bir merkez oldu.” dedi.

“Farkındalığımız gittikçe artacak”

Lüleburgaz Belediyesinin LYMBA’nın yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Bisiklet Taksi uygulamasına da ev sahipliği yaptığını hatırlatan Gerenli, farkındalığın bir haftayla sınırlı olmadığını kaydetti. Başkan Gerenli, “Onun arkasından aynı yıl içerisinde Lüleburgaz’da bisiklet taksi uygulamasına başladık ve en önemlisi yaşanabilir ve sürdürülebilir politikalarla bunları hayata geçirerek çevreye olan duyarlılığımızı artırdık. Şu anda bisiklet taksilerimiz Lüleburgaz içinde aktif kullanımda ve Lüleburgaz halkı tarafından sevilen, beğenilen, kullanılan araçlardan biri haline geldi. Farkındalığımızı gittikçe artıracağız.” ifadelerini kullandı.

“Bir haftayla sınırlı olmayacak”

Ödül töreninin Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bir haftalık uygulama olduğunu ancak çevreci yatırımların bir haftayla sınırlı olmayacağını söyleyen Başkan Gerenli, “Bunun ötesinde hep beraber sürdürülebilir bir çevre için mücadele etmeye devam ediyoruz. Her şey bir haftalık değil. Bu bir hafta sadece farkındalık haftası. Özellikle herkes için sıfır emisyonu, hareketliliği mutlaka anlatmalıyız. Bunu yaşam tarzı haline getirmeliyiz. Çünkü sağlığımız, geleceğimiz, çocuklarımıza bırakacağımız, yeşil ve tertemiz bir dünya için bunu mutlaka yaşam tarzı haline getirmeliyiz. Bunu yaşam tarzı haline getiren Lüleburgazlılara çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Başlattığınız hareket benimsenecek”

Bisiklet kullanımına katkı sunan bisiklet sporcularına da hitap eden Başkan Gerenli, “Sizler Lüleburgazlılar bu ödülü fazlasıyla hak ettiniz. Bu ödül çok küçük bir ödül belki ama gelecek için Lüleburgaz’da bu başlattığınız hareket Lüleburgaz halkı tarafından gittikçe benimsenecek, Lüleburgaz Türkiye ve dünyada örnek bir bisiklet ile hareketliliğin arttığı bir kent olacak.” şeklinde konuştu.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi