MENÜ KAPAT

Başkan Gerenli muhtarları dinledi

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında Lüleburgaz’ın mahalle muhtarlarının, sorunlarını dile getirdiği toplantıda konuşan Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, “Yaşadığınız mahallelerde, diğer sorunları da çözmeye çalışıyorsunuz. Gerek belediyeyle ilgili gerekse devletle ilgili kısımlarda milletimizin sorunlarını çözmede ciddi anlamda ağır bir yük taşıyorsunuz. Bugün dertleşmek için buradayız.” dedi.

Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli Avrupa Yerel Demokrasi Haftası ve Muhtarlar Günü kapsamında mahalle muhtarlarıyla Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde (LYKA) düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı öncesi muhtarlar koronavirüs tedbirleri kapsamında ateşleri tek tek ölçülüp HES kodlarıyla giriş yaptı.

Tek tek not aldı

Fiziksel mesafe kuralının dikkate alınarak oturma düzenin hazırlandığı kahvaltıda muhtarlar mahallelerinde yaşadıkları sorunları Başkan Gerenli’ye anlattı. Gerenli muhtarların talep ve önerilerini tek tek not alırken, taleplerin takipçisi olacağını söyledi.

Demokraside liyakat vurgusu

Kahvaltı öncesi kısa bir konuşma yapan Başkan Gerenli, demokraside liyakat vurgusu yaptı. Yönetenlerin liyakat sahipleri kişilerden olması gerektiğini söyleyen Gerenli, “Siz liyakat sahibi muhtar arkadaşlarımı, bu görevlerindeki yapmış oldukları başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum. Çünkü demokrasi dedik. Demokrasinin temel taşı ve halka en yakın demokratik kurumun başındaki insanlar sizlersiniz. Yerel demokrasi güçlü olursa, gerçek bir demokrasi hayata geçecektir. Yerel demokrasinin temel taşı siz muhtarlarımızsınız. Bizim de Lüleburgaz Belediyesi olarak halkla ilişkiler kurmamızda en önemli noktada bulunan kişilersiniz” dedi.

Başkan Gerenli konuşmasına şöyle devam etti; “Güven üzerine inşa edilecek bir demokrasiyi kuracaksak ki Yerel Demokrasi Haftası’nın bu seneki konusu “Güven İnşa Etmek” konusudur. Eğer güven üzerine inşa edebileceksek liyakat sahibi, halka yakın insanların halkla iç içe ve sorunları doğru çözüm önerileriyle hayata geçirdikleri bir yerel demokrasinin oturması gerekiyor. Biz de bunu Lüleburgaz’da çok önemsiyoruz.”

En ağır yükü taşıyorsunuz

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Lüleburgaz’ı da derinden etkilediğini kaydeden Başkan Gerenli, salgın sürecinde en ağır yükü muhtarların taşıdığını söyledi. Gerenli, “Hiç beklemediğimiz bir zamanda bütün dünyayı etkisi altına alan ciddi bir sürecin içerisine girdik. Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi demiş Kanuni Sultan Süleyman. Gerçekten sağlığın ne kadar önemli olduğunu bu süreçte gördük. Bir Arap atasözünde de ‘Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var’ denir. Umudumuzu yitirmememiz için sağlığımızı korumamız gerekiyor. Zor bir süreçten geçiyoruz. Pandemi dönemiyle ilgili sıkıntılar gerçekten çok fazla. Halkla en yakın olan kişiler siz muhtarlarımız bu işin içerisinde en ağır yükü taşıyan kesimsiniz.” ifadelerini kullandı.

Ellerinizi sabunla yıkamak daha faydalı

Programın devamında muhtarların sorunları tek tek dinlendi. Muhtarların salgınla mücadelede dezenfektanın önemi konusundaki sorusuna ise Başkan Gerenli doktor kimliğiyle yanıt verdi.  Aynı zamanda Dahiliye Doktoru olan Başkan Gerenli, gereksiz dezenfektan kullanımının insan ve çevre sağlığında ciddi zararlar bırakacağını belirtti. Gerenli, normal bir sabunun dezenfektanlardan çok daha fazla faydalı olduğunu söyleyerek, “Elinizi sabunla 20 saniye boyunca yıkamak çok daha faydalı. Bazen vatandaşlarımız bizi apartmanlarına ya da mahallelerine dezenfeksiyon işlemi yapılması için arıyor. Bir hekim olarak tekrar söylüyorum. Dezenfektanın etkinliği az ve tek başına yeterli değil. Eğer önlem alamazsak ileride dezenfeksiyon kaynaklı deri hastalıklarını, zarar gören çevreyi konuşacağız. Bu nedenle dezenfeksiyon yerine ellerinizi sabunla yıkamak çok önemli.” diye konuştu. Öte yandan Başkan Gerenli, Vefa Sosyal Destek Grupları’nda vatandaşın alışveriş ihtiyacını da gideren muhtarların vatandaşlardan aldıkları paraları tek kullanımlık eldivenlerle almalarını ve ellerini hiçbir şekilde yüzlerine götürmemeleri gerektiğini söyledi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi