MENÜ KAPAT

Balkan Göç Anıtı’na muhteşem açılış

Lüleburgaz Belediyesi’nin Erol Özgür Parkı’nda yapımını tamamladığı Balkan Göç Anıtı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla muhteşem bir törenle açıldı. 

Lüleburgaz Belediyesi’nin merhum Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Erol Özgür’ün adının yaşatıldığı parkta yapımını tamamladığı Balkan Göç Anıtı düzenlenen törenle açıldı. Parkta gerçekleştirilen açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekilleri, Lüleburgaz Belediye Meclis Üyeleri, Trakya’nın çeşitli bölgelerinin CHP İl ve İlçe Başkanları, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Heykeltıraş Ferit Yazıcı’ya teşekkür

Açılış konuşmasında Lüleburgaz Belediyesi’nin Sevgi Mutfağı’ndan Sevgi Mağazası’na, artırılan yeşil alanlardan internet üzerinden yayınlanan ihale ve meclis toplantılarına kadar çok sayıda konuda bilgi verdi. Balkan Göç Anıtı’nın yapıldığı parkın anlamının büyük olduğunu belirten Başkan Gerenli, heykelin yapımında emeği geçen Dr. Öğretim Üyesi Ferit Yazıcı’ya teşekkür etti. Başkan Gerenli, “Şu an içerisinde bulunmuş olduğumuz, pandemi döneminde kaybettiğimiz, kendisi 1978 Bulgaristan göçmeni olan, çok değerli çalışma arkadaşımız, yol arkadaşımız, belediye başkan yardımcımız Erol Özgür’ün adını verdiğimiz 5 bin m2’lik parkımızı hizmete açıyoruz. Bununla beraber bu parkta çok da anlamlı bir işe imza attık. İçerisinde akademisyenlerin, bilim insanlarının ve balkan göçmeni sivil toplum örgüt temsilcilerinin bulunduğu bir jüri ile seçilen Balkan Göç Anıtı’nı bugün sizlerle birlikte açıyoruz. Jürinin belirlediği bu anıt projesinin sahibi ve hayata geçiren heykeltıraş Dr. Öğr. Üyesi Ferit Yazıcı’ya da çok teşekkür ederi” dedi.

“Lüleburgaz’a kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz”

Lüleburgaz’ın geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını, son olarak Kurtuluş Savaşı’nda Milli Mücadele’ye büyük destek veren Rumeli Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kongresi’nin yapıldığı bir cumhuriyet kenti olduğunu hatırlatan Başkan Gerenli, “93 Osmanlı – Rus Harbi ile başlayan, Balkan Harbi, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sonrasında demografik yapısı balkanlardan gelen göçlerle şekillenmiş ve hala göç almaya devam eden Lüleburgaz’ımıza bu Balkan Göç Anıtı’nı kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Atatürk’ün sözleriyle vurguladı

Başkan Gerenli, Atatürk’ün “Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır!” sözünden hareketle, onun ilke ve devrimlerine sıkı sıkıya bağlı kalacağını söyleyerek, “Balkan Göç Anıtı’nı açmaktaki amacımız özellikle 1984-89 yılları arasında totaliter Jivkov rejiminin baskıları sonucu yaşanan 89 zorunlu göçü başta olmak üzere, yaşanan bütün göçlerin o büyük zorluklarını ve sıkıntılarını unutmadan, “Yurtta Barış, Dünyada Barış!” diyen Ata’mızın bize gösterdiği yol ve ülkü doğrultusunda bütün komşularımızla dostluk, barış ortamını, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi arttırarak barış içerisinde bir gelecek kurgulamak ve o topraklarda yaşayan akrabalarımızı da asla unutmadığımızı, her zaman yanlarında olduğumuzu göstermektir” ifadelerini kullandı.

“Göçlerin arkasında büyük acılar var”

Başkan Gerenli’nin ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, göçlerin arkasında büyük acılar olduğunu söyleyerek, “Göçlerin arkasında büyük acılar var. Gözyaşları var ama biz o gözyaşlarını, acılarını yeniden yaşamak istemeyiz. Onları bir intikam alalım duygusu ile de aklımıza asla getirmeyiz. Sadece tarihin bir topluma bir kesime yüklediği acıların unutulmaması gerekiyor. Genel Merkezi’mizde bir Balkan Masası kurduk. Balkan halkları ile kardeşçe yaşamak istiyoruz. Zaman zaman onları davet ediyoruz, zaman zaman bizler gidiyoruz. Kardeş belediye uygulamasını başlattık. Savaş meydanlarında büyük acılar yaşayan Gazi Mustafa Kemal’in savaştan sonra kurduğu cümle çok önemlidir; ‘Yurtta barış dünyada barış.’ Savaşı değil, barışı öncelemiştir. Dolayısıyla biz bütün politikamızı barışa endekslemek durumundayız” dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Balkan ülkeleri ile ilişkiler kuruyoruz. Balkanlar’dan göç edip Anadolu coğrafyasına yayılan çok sayıda vatandaşımız var. 300’ün üstünde dernekleri var. Samsun’dan tutun Kahramanmaraş’a, Adana’dan tutun İzmir’e kadar hemen hemen her yerde bu kardeşlerimizi görmek mümkün. Bunlar gerçekten de herhalde, her alanda çalışarak Türkiye’nin kalkınmasına ve büyümesine katkıda bulunuyorlar. Dolaysıyla artık onlar göçmen, bunlar göçmen diye bir ayrım değil; tam tersine, hepimiz Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez unsurlarıyız. Hepimiz bu güzel ülkemizi büyütmek, kalkındırmak zorundayız ve bunun çabasını göstereceğiz.”

“Belediye başkanlarımız ayrım yapmadı”

Başkan Gerenli’nin konuşmasından övgüyle bahseden Kılıçdaroğlu, “Acıları unutmadan, ama onları hafızamızın bir yerinde tutarak, geleceğe umutla bakarak yeni bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız ve bunu yapacağız. Ana hedefimiz de bu olacak. Belediye başkanlarımız bunun güzel örneklerini veriyorlar. Hatta pandemi döneminden de söz etti başkanımız; emin olun Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olmasaydı pandemi dönemi çok daha ağır geçirilecekti. Canla başla çalıştılar, sizler için çalıştılar. Belde halkı için çalıştılar, ihtiyaç hisseden talepte bulunan vatandaşlar için çalıştılar, çaba harcadılar. Bütün belediye başkanlarımızı bu bağlamda saygıyla, sevgiyle anıyoruz. Ayrım yapmadılar” diye konuştu.

“Doğanın da haklarını savunacağız”

Lüleburgaz Belediyesi’nin yeşil alanları artırma çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu dile getiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Yeşil alan çok önemli bir şey. Özellikle gençler bu konuda son derece duyarlı. Ağaçları istiyoruz, ormanları istiyoruz, ırmakları istiyoruz, temiz bir hava istiyoruz, temiz bir havada yaşamak istiyoruz, ağaçların gölgesi altında uzanmak istiyoruz. Ağacın altında yatıp, gökyüzüne baktığınız zaman devasa kâinatın ne kadar büyük olduğunu kendi hafızanıza bile sığdıramazsınız. O nedenle doğayı bize hissettiren tabiatın kendisidir. Bizim nasıl haklarımız varsa doğanın da hakları var. Bizim genel başkan yardımcılarımızdan birisinin görevi doğa haklarıdır. Doğa haklarını savunmaktır. O nedenle doğanın haklarını da savunacağız” dedi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi