MENÜ KAPAT

AVRUPA 12 YILDIZ’I YİNE LÜLEBURGAZ’A VERDİ

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda, Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen törende 12 Yıldız Şehri unvanı 4’üncü kez Lüleburgaz’a verildi.

Katılımcı yönetim anlayışıyla ve yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla bölgeye ve tüm Türkiye’ye örnek çalışmalara imza atan Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan “12 Yıldız Şehri” unvanını 4’üncü kez kazanmayı başardı.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın teması “Kültürel Çeşitliliğe Sahip Toplumlarda Birlikte Yaşamak” olarak belirlenmişti. Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda, Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen törende 12 Yıldız Şehri ödülünü kazanarak Avrupa’nın yıldız kentleri arasındaki yerini korudu.

Kentimizi ve Kendimizi Kutluyoruz

Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Kevser Özkan ödülle ilgili görüşlerini paylaştı. Başkan Yardımcısı Kevser Özkan şu ifadeleri kullandı: “Kültürel Çeşitliliğe Sahip Toplumlarda Birlikte Yaşamak: Saygı, Diyalog, Etkileşim” başlığı ile 10 – 16 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu dönemde katkı sunan tüm personelimizi ve demokrasi haftası etkinliklerinde desteklerini esirgemeyen Kent Konseyini, sivil toplum örgütlerini ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Bu bizim ortak başarımız. Kentimizi ve kendimizi kutluyoruz.”

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Nedir?

“Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (ELDW) her yıl Ekim ayında Avrupa çapında gerçekleştirilen bir etkinliktir. 47 üye ülkeden yerel ve bölgesel yönetimler aşağıdaki amaçlarla kamuya açık etkinlikler düzenlemeye davet edilir: Yerel politikayla ilgili bilgilerini ve yerel politikaya katılımlarını arttırmak üzere Avrupa vatandaşlarının dikkatlerini yerel demokrasi üzerinde toplamak. Yerel demokrasiyi canlandırmak için seçilmiş yetkilileri vatandaşlarla diyaloglarını derinleştirmeye teşvik etmek. Avrupa Konseyi’nin ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin Avrupa’nın her yerinde yerel demokrasiyi ve insan haklarına saygıyı güçlendirme görevini yaygınlaştırmak.

Katılım İçin 5 Kıstas

Yerel ve bölgesel yönetim dernekleri ve STK’lar ve uluslararası kuruluşlar ELWD girişimine katılmaya ve kendi topluluklarında uygulanacak etkinlikleri teşvik etmeye davet edilirler. “12 YILDIZ” payesi kayıt sırasında aşağıdaki beş kıstasa uymayı taahhüt eden katılımcılara verilir: ELDW etkinliklerine belirli bir bütçe ayırmak. Kongre’nin sağladığı grafik görsellerle bir tanıtım kampanyası düzenlemek. Yılın mevcut ana temasıyla bağlantılı bir dizi etkinlik düzenlemek. Özellikle gençler olmak üzere, yapılan girişimlere farklı vatandaş gruplarını dahil etmek. Demokratik bir Avrupa’nın inşasında yerel yönetimlerin rolünü vurgulamak üzere Avrupa boyutu olan bir etkinlik düzenlemek.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi