MENÜ KAPAT

Akademik Yıl açıldı

Kırklareli Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun 2019-2020 akademik yılı 3 Ekim’de törenle açıldı.

Açılış törenine Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kırklareli Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken, Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, Lüleburgaz İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Erdem ve çok sayıda öğrenci ile akademisyen katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende, katılımcıların konuşmalarının ardından öğrencilere akademik yılının ilk dersini Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ekrem Keskin verdi.  Keskin öğrencilere, bankacılık ve finans sisteminin işleyişi üzerine bilgiler aktardı.

Hayatınızda farklı düşünceler yer verin

Zor şartlarda büyüdüğünü söyleyen Doç. Dr. Keskin, “Bütün öğrenim hayatım boyunca devletin parası ve bursuyla okudum. Fakir bir aileden geliyordum. Hiç utanılacak yanı yok. Onun için ülkemi ve milletimi ve dünya insanlarını da hep seviyorum. Birlikte başarabilmeyi öğrenmek için hep uğraştım. Üniversite size kritik düşünme yeteneği de verecek. Size verilenlerin farklı açılardan bakmayı öğreneceksiniz. Sizinle hemfikir olan kişiden her zaman yararlanamayabilirsiniz. Sizden farklı düşünenlerin size daha olumlu etkiler yapacağını hiçbir zaman unutmayın.” dedi.

“Hayata olumlu bakın”

Doç. Dr. Keskin, öğrencilere hayata olumlu ve ümitle bakmaları gerektiğini vurgulayarak şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Hayata çok olumlu ve ümitle bakın. Şu anda 4’üncü sınıftan olan arkadaşlarınızdan onların tecrübelerini öğrenin. Soru odaklı değil aynı zamanda çözüm odaklı olun. Bizden sürekli bir şeyler isteyin biz yapalım. Ama sizler göreve geldiğinizde o kurumlardan ne alacağınızı değil o kurumlara ne vereceğinizi de hep hatırınızda tutun. Sadece bilgilerinizi tecrübelerinizi geliştirmeye çalışın. Yüksekokulda çevrenizle beraber değerlerinizi de geliştirin. Zamanınızın bir bölümünü ihtiyaç içinde olana, engelli, fakir muhtaç insan veya hayvanlara da ayırın. Bölgenize böylelikle daha fazla katkı sağlarsınız.”

“İyi bir kadro oluşturuyoruz”

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür de yaptığı konuşmada Lüleburgaz’daki bütün üst yönetimin okulla etkileşim içinde olduğunu belirtti. Prof. Dr. Şengörür, “Üniversite rektörü olarak burada da akademik açılış yılı geleneğinin başlamış olması beni ayrıca mutlu etti. Bu sene kadromuza, 1 profesör, 1 doçent 2 de doktor öğretim üyesi kattık. Doçentimizin de profesörlüğü gelmiş bulunuyor. Bu da öğrencilerimiz için çok önemlidir. Hepsi alanlarında ayrı ayrı uzman ve iyi hocalarımız. Bunu da öğretim sürecinde göreceksiniz. Mevcut olan hocalarımız da çok önemli katkılar sundu. Gerçekten burada iyi bir kadro oluşturuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Şengörür, üniversitenin akademik kadrodan ibaret olmadığını, üniversiteyi üniversite yapmanın yolunun felsefeden geçtiğini ifade etti. Bu kapsamda öğrenci odaklı eğitim ve öğretim çalışmalarını devam ettirdiklerini söyleyen Şengörür, öğrencilere Erasmus müjdesi verdi. Prof. Dr. Şengörür, “Turizm fakültesinde uyguladığımız Erasmus hareketliliği var. Her sene 9-10 öğrencimizi yurtdışında staja yolluyoruz. Öğrencilerimizin Erasmus’la yurtdışına staj yapmaya gitmesini arzu ediyoruz. Normal projeye dahil olacaksınız. Ben yüksekokul hocalarında, yönetiminde bu anlayışı görüyorum. İleride örnekle gösterilecek bir okul olacağız. Biz de her türlü desteği veriyoruz” diye konuştu.

“Öğrenci üniversitenin gerçek sahibidir”

Kırklareli Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken de yüksekokulun öğrenci odaklı bir eğitim kurumu olduğunu söyleyerek, “Öğrenci üniversitenin gerçek sahibidir. Hiçbir makam ve mevki bize tapulu değildir. Fakat öğrencilerimiz aldıkları diplomayı ömür boyu şerefle taşıyacaklardır. O nedenle bu tip etkinliklerde her türlü sorumluluğu öğrencilerimize veriyoruz. Sözde değil, özde öğrenci odaklıyız” diye konuştu.

“Ne istediğiniz önemli”

Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya da, Lüleburgaz’ın öğrenciler için huzur ve öğrenci şehri olduğunu belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Çok rahat yaşayabileceğiniz keyifli bir şehre geldiniz. Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde oturmuş bir fakülte olmaya başladı. Geçen sene mezunları vermeye başladık. Her geçen gün daha iyi bir eğitim seviyesiyle geleceğe emin adımlarla yürümeye başladı. Burada en önemlisi şu: Nasıl bir üniversiteye geldiğinizden ziyade sizin ne istediğiniz önemli. Çünkü siz istemeden kimsenin size bir şey vermesi mümkün değil. Öncelikle siz almak isteyeceksiniz. Bununla ilgili çaba sarf edeceksiniz.”

Aklın ve bilimin rehberliğinde ilerliyoruz

Akademik Yılı açılış programında konuşan Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli, yeni gelen öğrencilere Lüleburgaz’ı tanıttı. Başkan Gerenli Akademik Yılı açılışında yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Her şeyin sevgiyle başladığı, ekonomik ve sosyal beklentilerin karşılandığı, bireylerin kendini geliştirebildikleri, havası, doğası ve temizliğiyle yaşamaktan mutlu oldukları, hayallerin hayat bulduğu çağdaş Cumhuriyet kenti Lüleburgaz vizyonundan hareketle akın ve bilimin rehberliğinde yaşanabilir bir kent yaratmanın çabası içindeyiz. Bu kentin caddelerinde, sokaklarında, ortak yaşam alanlarında sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde bir arada yaşıyoruz.

Hep birlikte bir aradayız

Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini kurmak, sosyalleşmelerini ve gelişmelerini sağlamak, kadınlarımızın kentin ekonomik ve sosyal hayatına katılımlarını sağlamak adına fiziki ve sosyal imkanlar yaratıyoruz. ‘Kentler sanat üretir’ sloganından hareketle; yıl içerisinde çok sayıda kültür sanat etkinliği gerçekleştiriyoruz. STK’ların gönüllü ve özverili katkıları ile sahnelerimiz ve salonlarımız her daim dolu kalıyor. Yıl içerisinde planladığımız günlerde topluma mal olmuş kişileri halkımızla buluşturup sohbet imkanı sağlıyoruz Bilim, sanat ve spor alanında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizde çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız ve her yaştan vatandaşımızla buluşuyoruz.

Kentimizin bilim kurumu Yüksekokulu eğitim ve öğretim görevlisi kadrosuna da, eğitim programlarımıza ve etkinlik planlamalarımıza verdikleri katkılardan dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Önümüzdeki yıllarda da kentimiz adına geliştirdiğimiz işbirliğinin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesini umut ediyor, 2019-2020 Akademik Yılı’nın öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz, kentimiz ve ülkemiz için başarılı geçmesini temenni ediyorum.”

Call Now ButtonÇağrı Merkezi