MENÜ KAPAT

Açık havada sinemaya yoğun ilgi

Lüleburgaz Belediyesi’nin açık havada sinema etkinliği kapsamında gösterime sunduğu “120” filmi büyük ilgi gördü. Birinci Dünya Savaşı’nda cepheye cephane taşıyan 120 çocuğun hikayesini anlatan film için hazırlanan alanın tamamına yakını doldu. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli’nin de vatandaşlarla bir arada izlediği filmde gözyaşları sel oldu.

Lüleburgaz Belediyesi’nin “Beyaz Perde Yıldızlar Altında” isimli açık hava film gösterimlerinin ikincisi 120 filmi ile devam etti. Yönetmenliğini Özhan Eren ve Murat Saraçoğlu’nun yaptığı, Birinci Dünya Savaşı’nda cepheye cephane taşıyan 120 gönüllü çocuğun duygusal hikayesini anlatan film büyük ilgi gördü.

Salgın önlemlerine dikkat edildi

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisinde(LYFA) düzenlenen film gösterimi öncesinde sıkı koronavirüs önlemleri alındı. LYFA’daki boş alana kurulan dev ekranda sinema keyfi yaşayan vatandaşlar için koronavirüs önlemleri de alındı. Bu doğrultuda alana girişte vatandaşların ateşi tek tek ölçüldü, maskesi olmayana maske dağıtıldı. Bunun yanı sıra kurulan dezenfektan masasında vatandaşların ellerine dezenfektan sıkıldı. Tüm bunlarla birlikte oturma düzeni de sosyal mesafe kuralına göre düzenlendi. Alana kurulan her bir sandalyenin arasında 1.5 metrelik boşluk bırakıldı. Öte yandan film gösterimi sırasında Lüleburgaz Belediyesi görevlileri vatandaşlara ücretsiz patlamış mısır dağıttı.

Vatandaş memnun

Başkan Gerenli’nin de izlediği film vatandaşa duygu dolu anlar yaşattı. Etkileyici görsel ve anlatımıyla film izleyicilerden tam not alırken, film sonunda gözyaşları sel oldu. Öte yandan film sonunda görüşlerini bildiren vatandaşlar söz konusu açık havada sinema etkinliklerinin her yıl devam etmesi dileğinde bulunarak Lüleburgaz Belediyesi’ne teşekkür etti.

Filmin konusu

Birinci Dünya Savaşı esnasında sınır birliklerinde cephane tükenir. Osmanlı ordusu cephanesiz kalır ve Van’da dehşet top sesleri duyulmaktadır. Kışın en sert zamanıdır. Ordu, Van’ın insanlarından yardım ister. Onların kaynakları mevcuttur. Ancak Türk-Rus harbi nedeni ile bölgenin tüm erkekleri imparatorluğun dört bir köşesinde savaşmaktadırlar. O nedenle de bu yardım çağrısına cevap veremezler. Van’ın çocukları bir şeyler yapmak isterler. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir okulu müdürü cephanenin Sarıkamış’a nakledilmesini önerince 12-17 yaş aralığında 120 gönüllü çocuk yola koyulurlar. Film, annelerini dahi gözleri yaşlı, geride bırakan bu çocukların gerçek hikayesini anlatır.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi