MENÜ KAPAT

6.kez 12 yıldız şehir Lüleburgaz!

Avrupa’nın ödüllere alıştırdığı kenti Lüleburgaz, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan “12 Yıldız Şehri” unvanını 6’ncı kez kazandı. Lüleburgaz 6 kez üst üste 12 yıldız şehir unvanı alan Trakya’nın ilk kenti oldu.

Belediyemiz Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri ve uygulamaları nedeniyle, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda “12 Yıldız Şehir” ünvanına layık görüldü. Belediyemize ’12 Yıldız Şehir’ ünvanı 19 Şubat’ta Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen kongrede verildi.

Bu yıl Avrupa Şeref Bayrağı ödülü Adayı kentimizle ve kendimizle ve “Etki” yaratan kent olmaktan gurur duyuyoruz… Avrupa Konseyi, geride bıraktığımız beş yılda olduğu gibi bu yıl da başarımızı taçlandırdı.

Gelişen bir yerel demokrasi için…

10 Şubat 2017’de Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bürosu, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası 2018 temasını ‘Gelişen bir yerel demokrasi için vatandaş katılımı, istişare ve kararlılık’ olarak kabul etti. Belediyemiz de bu tema kapsamında Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinliklerini, 8-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdi. Belediyemiz, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda, 12 Yıldız Şehri ödülünü 6. kez kazanarak Avrupa’nın yıldız kentleri arasındaki yerini korumaya devam etti.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Nedir?

“Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (ELDW) her yıl Ekim ayında Avrupa çapında gerçekleştirilen bir etkinliktir. 47 üye ülkeden yerel ve bölgesel yönetimler aşağıdaki amaçlarla kamuya açık etkinlikler düzenlemeye davet edilir: Yerel politikayla ilgili bilgilerini ve yerel politikaya katılımlarını arttırmak üzere Avrupa vatandaşlarının dikkatlerini yerel demokrasi üzerinde toplamak. Yerel demokrasiyi canlandırmak için seçilmiş yetkilileri vatandaşlarla diyaloglarını derinleştirmeye teşvik etmek. Avrupa Konseyi’nin ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin Avrupa’nın her yerinde yerel demokrasiyi ve insan haklarına saygıyı güçlendirme görevini yaygınlaştırmak.

Katılım İçin 5 Etken

Yerel ve bölgesel yönetim dernekleri ve STK’lar ve uluslararası kuruluşlar ELWD girişimine katılmaya ve kendi topluluklarında uygulanacak etkinlikleri teşvik etmeye davet edilirler. “12 YILDIZ” payesi kayıt sırasında aşağıdaki beş kıstasa uymayı taahhüt eden katılımcılara verilir: ELDW etkinliklerine belirli bir bütçe ayırmak. Kongre’nin sağladığı grafik görsellerle bir tanıtım kampanyası düzenlemek. Yılın mevcut ana temasıyla bağlantılı bir dizi etkinlik düzenlemek. Özellikle gençler olmak üzere, yapılan girişimlere farklı vatandaş gruplarını dahil etmek. Demokratik bir Avrupa’nın inşasında yerel yönetimlerin rolünü vurgulamak üzere Avrupa boyutu olan bir etkinlik düzenlemek.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi