MENÜ KAPAT

30 Ağustos’un Zaferiyle Meydandaydık

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan hepimizin ulusal bayramı… Biz de bu ulusal zaferimizi Kongre Meydanı’nda kutladık. 19 Mayıs 1919’da ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı meşalenin dalga dalga büyüyen coşkusuyla…

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Programı Eski Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başladı. İstiklal Marşımız okundu ve şehitlerimizin kanıyla işlenmiş ay yıldızlı şanlı bayrağımız göndere çekildi. Program Yeni Hükümet Konağında tebriklerin kabulü ile devam etti.

Turkuaz kuşaklı kadınlar

Cumhuriyetimizin yükseltilmesi ve yaşatılmasında kadınlarımız önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda Lüleburgaz Belediyesi Cinsiyet Eşitlikçi yaklaşımı politikaları ile kurumsal olarak çalışanlarına, kente ait planlama, faaliyet ve etkinlikleri ile Lüleburgaz halkına kadın dostu kent olduğunu kanıtlamıştır.  Belediye Meclisinin aldığı karar ile Lüleburgaz’da 2016 yılını kadın yılını ilan etmiştir. Kadın Yılı faaliyetleri kapsamında Lüleburgaz Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “100 Bin nüfuslu Şehirde 100 Kadın Sahnede” projesi ile aylardır 100 kadın bu büyük gün için bir araya geldi. 100 kentli kadın birbirinden güzel halk türkülerini Müzik Öğretmeni Sertaç Çelik yönetiminde seslendirdi.

Batı bu yenilgiyi unutmuyor

Değişimin ve dönüşümün yeni nesli yeni kuşağı Turkuaz kuşaklı kadınların ardından sahneye Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak çıktı. Başkan Emin Halebak yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Yüce Türk ulusunun özgür ve bağımsız bireyleri 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun. Tarihi insanlık mazisi kadar eski şan şeref onur ve kahramanlık timsali Türk ordusunun bireyleri sizin de 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun. 94 yıl önce Kocatepe’den bir emir verildi. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz. Milletin bağrında yetişmiş bir orduyu dünyada yenebilecek bir güç yoktu. 30 Ağustosta Büyük Taarruz zaferle taçlandı. Batı emperyalizmi ülkemiz üzerindeki tüm emellerini, tüm hayallerini ve tüm beklentilerini dünyanın örneğini görmediği bir yenilgiyle tattı. 100 yıldır bunun acısını unutmuyor. 100 yıldır biz bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşayabilmek için çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için mücadele veriyoruz. Zaman zaman onlar da bizim bu mücadelemize katkı sunuyor gibi görünüyorlar. Onlar da bir takım ittifaklar içerisinde bizimle oluyormuş gibi görünüyorlar. Ama netice itibariyle görüyoruz ki, eğer bir ordu yenilemeyecekse, bir millet yenilemeyecekse, bunu meydanlarda yapmak mümkün değilse, o zaman iş hileye, fitneye, fesata her türlü hileye hurdaya açık demektir. Bu süreç içerisinde birçok defa bizi bölüp parçalamak, yenemedikleri, işgal edemedikleri toprakları kendi içerisinde yok etmek için mücadele ettiler. Sağcı dediler, solcu dediler, ilerici dediler, gerici dediler, Alevi dediler, Sünni dediler, Kürt dediler, Türk dediler bunların hepsini yaptılar. Ama bu millet bunların hepsini göğüsledi aştı ve bu günlere kadar geldi.”

Bu vatan bölünmeyecek!

Başkan Emin Halebak konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Dünyanın hiçbir milletinin kadını Anadolu kadını kadar zafer ve bağımsızlık mücadelesi vermemişti. O nedenle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın akşamında Kongre Meydanı’nda sahnede kadınlarımız var. Bütün dünya bunu bir kere daha görmeli ki bu anneler ölmeden bu bayrak yere inmeyecek bu vatan bölünmeyecek ve teslim olmayacak. Bayramlarımız yok edilmek isteniyor bizi kahretmek istiyorlar, evet biliyorum onların istedikleri bu ama Trakya halkı alnında güneşin doğuşunu ilk hisseden insanlar bu hileye gelemeyecek ve kanmayacaklar. 30 Ağustos’ta da birçok şehidimiz oldu bizim. Ama zafer öylesine büyüktü ki bu bir bayram olmalıydı. Bizi yenemedikleri süre içerisinde parçalayamadıkları süre içerisinde bu anneler yeni aslanlarını doğuracak yeni aslanlarını askere gönderecek yeni askerlere hudutlarda nöbet verecekler.

Onlar bayrak oldular

İşte biz Lüleburgaz’da meydanda yan yana omuz omuzayız. Bu ülkenin 81 vilayetinden geldik. Kardeşçe ve özgürce burada yaşıyoruz. 30 Ağustos’ta canını verenler Kurtuluş Savaşı’nda şehit olanlar daha sonra vatan savunmasında her noktada canını seve seve verenler biz bugün bu meydanlarda bayramları yapalım diye verdiler. Ve onlar bayrak oldular. Onları bağrımıza gömdük. Biz birlik ve beraberlik içeresinde olduğumuz süre içerisinde bayramlarımızı kutladığımız süre içerisinde bunu hiç kimse durduramayacak.” dedi. Başkan Emin Halebak, “Ulu Önder Atatürk 1927’de şunları söylemişti: Bu akşam tüm Türk evlatları olarak bunu tekrar etmeliyiz.” diyerek Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Kongre Meydanı’nda yapılan kutlama programı kapsamında sahneye çıkan Onur Akın da özgürlük ve bağımsızlık şarkılarını seslendirdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi