MENÜ KAPAT

3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması’nda Sevgiyle Aşıldı Sınırlar

Lüleburgaz Belediyesi ve Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği tarafından Lüleburgaz Kent Ormanı Sakızköy Korusu Piknik Alanı’nda gerçekleştirilen, ‘3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması’nda sevgiyi yüreğinde ve kalbinde taşıyan Balkan, Rumeli Trakya halkı bir araya geldi.

Balkan devletlerinin sahibi olan milletler, asırlarca beraber yaşadılar. Balkan milletlerinin asırlara şamil müşterek bir tarihi vardır. Bu tarihin elemli hatıraları varsa, onlara sahip olmakla bütün Balkan halkı müşterektir. Balkan milletleri mümessilleri, mazinin karışık ve hesaplarının üstüne çıkarak, derin kardeşlik esasları kurmaya ve geniş birlik ufukları açmaya, ihmal edilmiş ve unutulmuş hakikatleri ortaya koymaya devam ediyor.

Görüyorsunuz ki, Balkan milletleri yakın maziden ziyade, uzak ve derin mazinin kırılmaz çelik halkalarıyla birbirine pekala bağlanabilir. (Mustafa Kemal Atatürk)

Aynı kaderi paylaşan Balkan, Rumeli Trakya halkı bu kez Sakızköy Korusunda buluştu. Bu buluşmada keyifli anlar yaşandı.

Barışın ve Dostluğun Toprakları

Belediye Başkanı Emin Halebak, 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşmasında bir konuşma yaptı. Başkan Emin Halebak konuşmasında düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: ” Rumeli, Balkanlar ve Trakya tarih boyunca hüzünlü hikayelere sahne olmuştur. Biz buralarda yaşayan insanlar olarak farklı kültürlerle, başka medeniyetlerle, topluluklarla ve inançlarla birlikte yaşama kabiliyetini arttırdık ve geliştirdik. Bu nedenle buranın insanlarının hoşgörüsü yüksektir ve demokrasiyi içine sindirmiştir. Çünkü burada barışa ve demokrasiye her şeyden fazla önem verilir. Bugünlerde dünyada en çok arzu ettiğimiz şey dostluk ve barışın dünyaya hakim olmasına sağlamak. Bunu dünyada sağlama gücümüz belki yok ama en azından yaşadığımız bölgenin bir barış bölgesi olmasını sağlayabiliriz. Hoşgörüyü ve anlayışları daha yukarılarda tutarak acı geçmişimizi gelecek zamanlara, mutlulukla, barışla, kardeşlikle ve hoşgörüyle taşıyabilmenin başarısını yaratacağımıza inanıyorum.”

İhtiyacımız Olan Şey Birliğimizi ve Bütünlüğümüzü Korumak

Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği Başkanı Veli Öner 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşmasında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: ” Balkan ve Rumeli Türkleri, Osmanlı Devletinin, Rumeli’de ilk fethine başladığı andan itibaren, ele geçirilen şehir ve köylerin, Türkleşmesi amacı ile Anadolu’dan rastgele değil, istisnasız Türk ailelerden seçilerek Balkanlara, Rumeli’ye ve Avrupa’ya getirilmiş Müslüman Türk aileleridir. Yani Türk oğlu Türklerdir. Bir başka deyişle Evladı Fatihan… Kimilerine göre, çalışkan, üretken, kimilerine göre yurtsever, vatansever… Ama bizlerin övünerek anlattığımız başka bir özelliğimizde, Anadolu’ya ve yaşadığımız topraklara dünya lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hediye etmiş olmamızdır. Ülkemizin ve yaşadığımız coğrafyanın zor ve karışık günler geçirdiği, birilerinin bizleri ayırmaya ve ötekileştirmeye çalıştığı bu günlerde, Anadolu’da, Trakya’da ve Balkanlar’da yaşayan insanlarımızın ihtiyacı olan şey birliğimizi ve bütünlüğümüzü korumaktır. Dolayısıyla bu sene böyle bir etkinliği, böylesine büyük katılım ve coşkuyla gerçekleştirmek bizleri daha da mutlu etmiştir. İnsanların burada geleneklerini, örf ve adetlerini yaşatabildiğini görmek ve değerlerimizi koruyabildiğimizi anlamak, geleceğimize daha mutlu ve güvenle bakmamızı sağlamaktadır.”

3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşmasında sahneye birbirinden yetenekli guruplar çıktı. Sahneye çıkan ilk grup Babaeski Bulgaristan Türkleri Derneği Müzik Topluluğu oldu. Bulgaristan Mineralni Bani Gösteri Grubu 3. Balkan Rumeli Trakya Buluşmasında farklı iki grupla sahne aldı.

Dans ve Müzik Bir Arada

Programın devamında Onurspor Güliz Mert Roman Halk Dansları Topluluğu, 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması’ndaki gösterileriyle beğeni topladı. Rumeli ve Balkan ezgilerinin en güzel eserlerinden oluşan repertuarları ve su gibi akan sesleri ile Balkan İzleri Müzik Grubu birbirinden güzel eserler seslendirdiler.

Kadın Davul Ritm Grubu İlgiyle İzlendi

Tokmaklarını cinsiyet eşitliği için vuran Lüleburgaz’ın medarı iftiharı Lüleburgaz Belediyesi Kadın Davul Ritm Grubu 3. Balkan Rumeli Trakya Buluşmasındaki gösterileriyle beğeni topladı.

Azis Sahnede

Farklı tarzı ve yorumuyla dikkat çeken ve ününü Bulgaristan’ın dışına da taşıyan sanatçı Azis, 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması için Sakızköy Korusu’nda toplananlara coşkulu anlar yaşattı. Sahneye Grup Yılmaz’ın çıkmasının ardından program sona erdi.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi