MENÜ KAPAT

100 yıldır Ata’mızın izinden yürüyoruz

Cumhuriyet kenti Lüleburgaz’da 19 Mayıs, her yıl dolduğu gibi bu yıl da aynı bağımsızlık coşkusuyla kutlandı.

19 MAYIS FOTOĞRAFLAR

Kentimizde 19 Mayıs Gençlik Haftası programı kapsamında pek çok etkinlik gerçekleştirildi. 17 Mayıs’ta ‘Tales Matematik Müzesi’, ‘Gençliğin Gözünden Atatürk Sergisi’, ‘Hayvan Hakları’ başlayan etkinlikler 18 Mayıs ve 19 Mayıs’ta da devam etti.

18 Mayıs’ta Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) ‘Çocuk Hakları Sunumu’ GENKAD tarafından gerçekleştirildi. Akşam programında ise halk oyunları gösterileri, şiir dinletileri, müzik dinletisi, koro ve bağımsızlık yürüyüşüyle tamamlandı. Bağımsızlık Yürüyüşünde binlerce Lüleburgazlı, ellerinde meşalelerle Kongre Meydanı’ndan Edirne Bayırı’na kadar yürüdü ve bağımsızlık ateşini yaktı.

Milli Mücadelenin 100. Yılı

1919 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, Kongre Meydanı’nda İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Cihan Erdem’in konuşmasıyla devam etti. TEK Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Çisem Çıldır’ın gençlik adına konuşması ve 19 Mayıs 1919 öncesini anlatan sinevizyon gösterisi ile program devam etti.

Sinevizyon gösterisinin ardından Bandırma Vapuru maketinin tören alanına geçişi ve TEK Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Senem Gündüz’ün ‘O Geliyor’ isimli şiirini okumasının ardından görevli okullar tarafından bilek güreşi, dart, masa tenisi, çim hokeyi, ragby, korfbol gösterileri gerçekleşti.

Program, Sokollu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan Türk Halk Müziği koro gösterisi, ‘Bir Asırdan Bin Asra 19 Mayıs’ konulu resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam etti. TEK Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin orkestra eşliğinde seslendirdikleri marşlar, TEK Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Şevval Çıldan tarafından Mustafa Kemal Seslense isimli şiirin okunması, Bandırma Vapuru maketinin sahaya tören alanına girişi, Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Berat Erdoğdu’nun Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okuması, gençliğin Ata’ya cevabının okunması, Atatürk Lisesi öğrencisi Berat Erdoğdu’nun zeybek gösterisi eşliğinde Atatürk’ün zeybek oynarken çekilen görüntülerinin sinevizyon ekranından gösterilmesi ile gündüz programı devam etti.

Atatürk Lisesi öğrencisi Berat Erdoğdu’nun Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya’ ya bayrak sunumu ve ‘Atatürk Gençleriyiz’ adlı marşın ardından kutlama programı sona erdi.

Lüleburgaz’da 1919 kişi zeybek oynadı

Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgaz Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Genç Katılım Spor Kulübü Derneği  (GENKAD) işbirliğinde Lüleburgaz 8 Kasım Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli’nin de aralarında olduğu 1919 kişi, saat 19.19’u gösterdiği anda zeybek oynadı. Atatürk fotoğraflı ve kırmızı beyaz kıyafet giyerek zeybek oynayan 1919 kişi ‘Mustafa Kemal Atatürk’ yazarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Zeybek’in yanı sıra 18 çift de vals gösterisi yaptı. Stadyum’daki gösterinin ardından yürüyerek Kongre Meydanı’na geçildi.

Kongre Meydanı’ndaki program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Gençlik Meclisi Başkanı Yağız Mil’in konuşması, DANS@TRAKYA-GENKAD HİP HOP gösterisi, şiir dinletişi, müzik dinletisi ve Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli’nin konuşması ile gece programı devam etti. Gecenin sonunda sahneye çıkan Mor ve Ötesi grubu coşku dolu bir konsere imza attı.

Call Now ButtonÇağrı Merkezi